Reklama

Ładowanie...

Przemoc ma płeć

Przemoc ma płeć

08.11.2021
Czyta się kilka minut
Zamiana „przemocy w rodzinie” na „domową” – to jedno z założeń rządowego projektu nowelizacji prawa antyprzemocowego. Korzystne?
KRZYSZTOF ŻUCZKOWSKI / FORUM
P

Przemysław Wilczyński: Zamiana „przemocy w rodzinie” na „domową” – to jedno z założeń rządowego projektu nowelizacji prawa antyprzemocowego. Korzystne?

URSZULA NOWAKOWSKA, SZEFOWA CENTRUM PRAW KOBIET: Z jednej strony to ideologiczny zabieg PiS, by zdjąć stygmat z rodziny. Z drugiej ta korekta może poszerzyć katalog objętych ochroną – o osoby niebędące formalnie rodziną. Zgodnie z nowelizacją za pokrzywdzonych uznaje się m.in. dzieci będące świadkami przemocy, ale i osoby, które nie zamieszkują wspólnie i nie prowadzą wspólnego gospodarstwa. Mam nadzieję, że dzięki zmianie dzieci będące świadkami przemocy nie będą pozostawały pod opieką sprawców.

Kolejna zmiana to wprowadzenie pojęcia przemocy ekonomicznej. Chodzi np. sytuację, gdy partner pozbawia partnerkę dostępu do konta.

To dobry sygnał, choć korekta na poziomie definicji jest jedynie symboliczna. Potrzebna jest jeszcze penalizacja tego typu zachowania poprzez np. zmianę art. 207 kodeksu karnego, który mówi o znęcaniu.

Marcin Wiącek, nowy rzecznik praw obywatelskich, krytykuje nowelizację za nieuwzględnianie w zjawisku przemocy kategorii płci.

Chodzi nie tylko o to, że kobieta jest zwykle pokrzywdzoną, a mężczyzna sprawcą, ale też o wskazanie, gdzie tkwią korzenie zjawiska. Przeciwdziałanie przemocy nie może być prowadzone bez działań na rzecz równouprawnienia płci, a ich ważną częścią musi być zwalczanie stereotypów płciowych. Marzą mi się prace nad ustawą, która uwzględniałaby standardy konwencji stambulskiej. ©℗

URSZULA NOWAKOWSKA jest szefową Centrum Praw Kobiet.


Posłuchaj: Pół miliona. Przynajmniej tyle Polek pada rocznie ofiarą przemocy domowej. Czy da się z tym skończyć? Jak sprawdzają się polskie prawo i system? Jak działa mechanizm przemocy w rodzinie? I skąd obojętność otoczenia?

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]