Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Ciemna liczba domowej przemocy

Ciemna liczba domowej przemocy

12.03.2019
Czyta się kilka minut
Pół miliona. Przynajmniej tyle Polek pada rocznie ofiarą przemocy domowej. Czy da się z tym skończyć? Jak sprawdzają się polskie prawo i system? Jak działa mechanizm przemocy w rodzinie? I skąd obojętność otoczenia?
rys. Barbara Niewiadomska dla TP
rys. Barbara Niewiadomska dla TP

Posłuchaj

P

Pół miliona. Przynajmniej tyle Polek pada rocznie ofiarą przemocy domowej. Ale realna liczba jest bez wątpienia znacznie wyższa, choć ukryta w strachu, przemilczeniach i bierności systemu.

Według badań CBOS z 2012 r. co trzecia Polka znała bite kobiety, co dziewiąty respondent żyjący w stałym związku doświadczył przemocy, a tyle samo przyznało, że zdarzyło im się być sprawcą. Ale statystyki kolejnych etapów pomiędzy przemocą w rodzinie a jej przeciwdziałaniem układają się w coraz węższą piramidę. W 2017 r. założono sprawcom 75 tysięcy tzw. „niebieskich kart”. Wyroków z artykułu 207 kodeksu karnego o znęcaniu się nad bliskimi sądy wydały 11 tysięcy. Co więcej, w 2016 r. aż w 73 procentach przypadków orzekały kary w zawieszeniu. Tylko w niespełna siedmiu procentach tych wyroków dodatkowo nakazywały sprawcy opuszczenie lokalu.

Mniej niż 10 procent sprawców sądy skierowały na programy korekcyjno-edukacyjne.

Czy z przemocą domową da się skończyć? Jak działa mechanizm przemocy w rodzinie? Dlaczego ofiara trwa w przemocowym związku? I skąd się bierze obojętność otoczenia - nasza obojętność? W najnowszym odcinku Podkastu Powszechnego rozmawiamy o tym z dziennikarzami „Tygodnika Powszechnego” Katarzyną Kubisiowską i Przemysławem Wilczyńskim, autorami bloku tekstów pt. „Twarze przemocy”.

Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy domowej:

Wykorzystano utwór "Trio for Piano, Cello, and Clarinet", Kevin MacLeod (incompetech.com) na licencji Creative Commons: By Attribution 3.0 License


Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

PODKAST POWSZECHNY

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz