Reklama

Ciemna liczba domowej przemocy

Ciemna liczba domowej przemocy

12.03.2019
Czyta się kilka minut
Pół miliona. Przynajmniej tyle Polek pada rocznie ofiarą przemocy domowej. Czy da się z tym skończyć? Jak sprawdzają się polskie prawo i system? Jak działa mechanizm przemocy w rodzinie? I skąd obojętność otoczenia?
rys. Barbara Niewiadomska dla TP
rys. Barbara Niewiadomska dla TP

Posłuchaj

P

Pół miliona. Przynajmniej tyle Polek pada rocznie ofiarą przemocy domowej. Ale realna liczba jest bez wątpienia znacznie wyższa, choć ukryta w strachu, przemilczeniach i bierności systemu.

Według badań CBOS z 2012 r. co trzecia Polka znała bite kobiety, co dziewiąty respondent żyjący w stałym związku doświadczył przemocy, a tyle samo przyznało, że zdarzyło im się być sprawcą. Ale statystyki kolejnych etapów pomiędzy przemocą w rodzinie a jej przeciwdziałaniem układają się w coraz węższą piramidę. W 2017 r. założono sprawcom 75 tysięcy tzw. „niebieskich kart”. Wyroków z artykułu 207 kodeksu karnego o znęcaniu się nad bliskimi sądy wydały 11 tysięcy. Co więcej, w 2016 r. aż w 73 procentach przypadków orzekały kary w zawieszeniu. Tylko w niespełna siedmiu procentach tych wyroków dodatkowo nakazywały sprawcy opuszczenie lokalu.

Mniej niż 10 procent sprawców sądy skierowały na programy korekcyjno-edukacyjne.

Czy z przemocą domową da się skończyć? Jak działa mechanizm przemocy w rodzinie? Dlaczego ofiara trwa w przemocowym związku? I skąd się bierze obojętność otoczenia - nasza obojętność? W najnowszym odcinku Podkastu Powszechnego rozmawiamy o tym z dziennikarzami „Tygodnika Powszechnego” Katarzyną Kubisiowską i Przemysławem Wilczyńskim, autorami bloku tekstów pt. „Twarze przemocy”.

Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy domowej:

Wykorzystano utwór "Trio for Piano, Cello, and Clarinet", Kevin MacLeod (incompetech.com) na licencji Creative Commons: By Attribution 3.0 License


Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

PODKAST POWSZECHNY

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz