Reklama

Przed wyborami Trump pozuje na obrońcę żołnierzy

Przed wyborami Trump pozuje na obrońcę żołnierzy

z San Diego
02.12.2019
Czyta się kilka minut
Przetasowanie w amerykańskiej marynarce wojennej: w wyniku sporu na linii Biały Dom–Pentagon, na wniosek sekretarza obrony dymisję złożył sekretarz US Navy Richard Spencer.
P

Powód: skandal wokół członka elitarnej jednostki Navy SEALs. O Edwardzie Gallagherze, skazanym za pozowanie do zdjęcia z ciałem zabitego w Iraku członka ISIS, zrobiło się głośno za sprawą Donalda Trumpa. W połowie listopada prezydent skorzystał z prawa łaski i zdecydował, że żołnierz może przejść w stan spoczynku w stopniu starszego bosmana (posiadał go przed procesem). Skrytykował go za to m.in. właśnie Richard Spencer. Jego zdaniem, pomimo ułaskawienia, komisja marynarki wojennej powinna zdecydować, czy Gallagher zachowa prawo do noszenia odznaki Navy SEALs.

Wbrew krytyce Pentagonu Trump ułaskawił również oskarżonych o przestępstwa wojenne w Afganistanie porucznika Clinta Lorance’a i majora Mathew Golsteyna. Podczas wiecu wyborczego na Florydzie w minionym tygodniu Trump tłumaczył, że „zawsze będzie bronił naszych wielkich żołnierzy”. Jak przekonywał, działając w strachu przed więzieniem wojskowi nie mogą wciąż myśleć: „A co jeśli popełnię błąd?”. Nowym sekretarzem marynarki, wojennej został dotychczasowy ambasador USA w Norwegii i emerytowany kontradmirał Kenneth Braithwaite. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]