Reklama

Przed egzaminem z dojrzałości

Przed egzaminem z dojrzałości

21.01.2019
Czyta się kilka minut
Jan Śpiewak to jeden z najbardziej znanych aktywistów ruchów miejskich i twarz walki z dziką reprywatyzacją kamienic.
B

Był skuteczny w jej nagłaśnianiu – zanim minister Zbigniew Ziobro i jego zastępca Patryk Jaki zrobili z reprywatyzacji spektakl polityczny.

Skuteczność niesie ze sobą ryzyko wypowiedzenia o parę słów za dużo. Kosztowało to Śpiewaka przegrany proces z adwokatką Bogumiłą Górnikowską-Ćwiąkalską, która poczuła się zniesławiona twierdzeniem, iż „przejęła” część kamienicy jako kurator osoby urodzonej 118 lat wcześniej. Śpiewak zapowiedział, że nie zapłaci zaskakująco wysokiej grzywny i nawiązki oraz ogłosił odejście z polityki. Tymczasem to właśnie działalność polityczna jest jedyną drogą do częściowego choćby zaprowadzenia sprawiedliwości, wbrew moralnym uniesieniom .

Pod względem formalnym większość decyzji reprywatyzacyjnych była przecież poprawna i tylko nasz zdrowy rozsądek i poczucie przyzwoitości nie umieją się pogodzić z tym faktem, który dla wielu prawników okazuje się przezroczysty moralnie. Przed Śpiewakiem stoi zatem kolejny test na polityczne świadectwo dojrzałości. Jego pozytywny wynik wart jest na pewno więcej niż 3 proc. głosów, jakie dostał na jesieni w wyborach na prezydenta Warszawy. ©℗

Czytaj także: Cyngiel ze Śródmieścia - Jacek Gądek o Janie Śpiewaku

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kto wychodzi na ring, niekoniecznie nawet MMA, z zamiarem zatłuczenia lub chociaż uszkodzenia przeciwnika, ten ryzykuje, że sam zarobi w dziób albo jeszcze gdzieś i będzie bolało. Nie rozczulałbym się przesadnie. Zwłaszcza że (1) prywatyzacja jest dzika z winy państwa, które zaniechało uregulowania całej tej sfery, a nie adwokatów i sędziów którzy operują, bo muszą, w ramach takiego prawa, jakie jest, (2) powodem wyjścia na ring była nie tylko rażąca niesprawiedliwość oddawania właścicielom tego, co im lub ich rodzinom przed laty skradziono (!), lecz również lans własny, ponadto (3) w tym ringu sam nie respektował obowiązujących na nim reguł, czyli chuliganił, czyli w istocie sam się uszkodził.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]