Reklama

Ładowanie...

Przeciw normom i zaufaniu

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Wszystkie badania pokazują, że do większości nadużyć seksualnych wobec dzieci dochodzi nie w konfesjonale, na plebanii, obozach harcerskich czy szkole, ale w domu, w kręgu najbliższej rodziny lub przyjaciół będących stałymi domownikami.
A

ANNA MATEJA: - Nie będziemy rozmawiać o sprawie Andrzeja S.

JACEK BOMBA: - O, dobrze się zaczyna...

- ...tylko o tym, jak zmieni się podejście do zawodów zaufania publicznego - księdza, psychoterapeuty, nauczyciela - po skazaniu księdza z Tylawy za wykorzystywanie seksualne dzieci i aresztowaniu, pod podejrzeniem dokonywania tych samych czynów, psychoterapeuty rodzin i dzieci.

JB: - Sugeruje Pani związek między zaufaniem publicznym a uprawianiem tych zawodów? Chyba jest odwrotnie. Są zawody, np. lekarza, nauczyciela, doradcy prawnego czy finansowego, spowiednika, wymagające zaufania. Innym rodzajem zaufania obdarzamy polityka, oddając na niego głos w wyborach, innym lekarza, powierzając mu stan swojego ciała, księdza, słuchając go w kwestii swojego rozwoju duchowego, czy nauczyciela, na którego...

41685

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]