Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pryscylla

Pryscylla

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Opisując działalność Pawła, autor Dziejów Apostolskich wymienia kolejną - po Ananiaszu i Safirze (zob. Dz 5, 1-11) parę. "Paweł opuścił Ateny i przybył do Koryntu. Spotkał tam Żyda Akwilę, pochodzącego z Pontu, który niedawno wraz ze swą żoną Pryscyllą przybył z Italii. Klaudiusz wydał bowiem zarządzenie, by wszyscy Żydzi opuścili Rzym; przyłączył się więc do nich.
P

Ponieważ zaś uprawiał to samo rzemiosło, zamieszkał u nich i razem pracowali. Zajmowali się bowiem wyrobem namiotów" (Dz 18, 1-3). Pryscylla pojawia się na kartach Nowego Testamentu zawsze z Akwilą. Tylko o nim dowiadujemy się, skąd pochodził. Imię Pryscylla - czy niekiedy Pryska - kojarzy się wprawdzie ze starymi rodami rzymskimi, ale samo imię nie stanowi potwierdzenia jej pochodzenia.

Pryscylla i Akwila zajmują się, jak Paweł, wyrobem namiotów ze skóry, a więc ciężką pracą, finansując w ten sposób swą działalność misyjną. Jak Paweł byli judeochrześcijanami, jak on wiele podróżowali i podejmowali wiele trudów w związku z misją.

Komentatorzy Dziejów Apostolskich zwracają uwagę, że para wymieniona jest w tej księdze trzykrotnie i tylko raz imię męża pojawia się na pierwszym miejscu (jak to było wówczas przyjęte - o ile w ogóle kobiety...

4061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]