Reklama

Prymas nieoczywisty

Prymas nieoczywisty

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Słynący z ostrych wypowiedzi o gejach, prezerwatywach i epidemii AIDS, konserwatysta André-Joseph Léonard zastąpi kard. Godfrieda Danneelsa jako prymas Belgii.
W

W 2007 r. powiedział, że "zachowania homoseksualne nie wpisują się w bajkę ludzkiej seksualności"; za słowa te wytoczono mu proces - zgodnie zresztą z przewidywaniami biskupa. O prezerwatywach stwierdził, że "zawodzą w 10 proc. przypadków, więc ich stosowanie jest jak rosyjska ruletka". Zapytany o epidemię AIDS stwierdził, że to "rodzaj sprawiedliwości", bo "kiedy poniewiera się ludzką miłością, koniec końców może ona obrócić się przeciwko nam". Ostro występował także przeciwko aborcji, eutanazji i zapłodnieniu in vitro. Dlatego zdaniem wicepremier Belgii Laurette Onkelinx nominacja ta "stanowi poważną przeszkodę w dialogu między katolikami a pozostałą częścią społeczeństwa Belgii".

O 70-letnim abp. Léonardzie, ordynariuszu Namur w Walonii, pisze się dużo, a on sam chętnie pokazuje się przed kamerami. W 2004 r. podobno zgłosił się do belgijskiej telewizji...

2989

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]