Reklama

Prowokacja Grassa

Prowokacja Grassa

09.04.2012
Czyta się kilka minut
Autor „Blaszanego bębenka” jest mistrzem słowa – i mistrzem prowokacji. Günter Grass, 85-letni laureat literackiego Nobla, nigdy nie zadowalał się rolą pisarza, zawsze występował też jako samozwańczy apostoł moralności.
R

Również dziś: tuż przed Wielkanocą – kiedy w Niemczech odbywają się tradycyjnie tzw. marsze pokojowe – Grass postawił na nogi Niemców (i nie tylko ich). A wszystko za sprawą jednego wiersza. „Trzeba to wreszcie powiedzieć”: tak można przełożyć tytuł utworu, będącego w zasadzie nie wierszem, lecz wystąpieniem politycznym.

W utworze tym, opublikowanym równocześnie w kilku europejskich gazetach, Grass zabiera głos w sprawie Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza irańskiego programu atomowego – i stwierdza, że to Izrael jest „największym zagrożeniem dla i tak kruchego pokoju w świecie”. Manipuluje przy tym faktami: pisze, że Izrael uzurpuje sobie prawo do „pierwszego uderzenia” („Erstschlag”; słowo używane w kontekście ataku przy użyciu broni atomowej), które „mogłoby unicestwić irański naród”, „ciemiężony przez jednego krzykacza” (tj. prezydenta Ahmadineżada), a wszystko dlatego, że „...

3512

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]