Reklama

Protokół rozbieżności

Protokół rozbieżności

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Jedność katolicyzmu to niewątpliwie priorytet obecnego pontyfikatu. Teraz inicjatywa znalazła się po stronie lefebrystów. Czy dojdzie do pojednania i przywrócenia jedności? Wątpię.
D

Data opublikowania dekretu o zniesieniu ekskomuniki nie jest przypadkowa - co podkreślił ks. Federico Lombardi, rzecznik Stolicy Apostolskiej. Kongregacja Biskupów wydała go 21, a ogłosiła 24 stycznia, czyli w przeddzień 50. rocznicy ogłoszenia przez Jana XXIII zamiaru zwołania Soboru Watykańskiego II. W sprawie lefebrystów i ich ewentualnego powrotu do jedności z Kościołem w istocie w grę wchodzi właśnie nauczanie tego soboru. Tak też widział to Jan Paweł II, gdy w 1988 r. wyłączył z Kościoła czterech biskupów wyświęconych przez abp. Marcela Lefebvre’a wbrew papieskiej woli.

Papież tłumaczył wówczas: korzeniem schizmy jest błędne rozumienie Tradycji, prowadzące do zakwestionowania części nauczania Vaticanum II, jakoby z nią sprzecznego. Lefebryści odrzucają soborowe nauczanie np. o wolności religijnej, ekumenizmie, innych religiach, liturgii. Czy od 1988 r....

4204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]