Reklama

Protokół rozbieżności

Protokół rozbieżności

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Jedność katolicyzmu to niewątpliwie priorytet obecnego pontyfikatu. Teraz inicjatywa znalazła się po stronie lefebrystów. Czy dojdzie do pojednania i przywrócenia jedności? Wątpię.
D

Data opublikowania dekretu o zniesieniu ekskomuniki nie jest przypadkowa - co podkreślił ks. Federico Lombardi, rzecznik Stolicy Apostolskiej. Kongregacja Biskupów wydała go 21, a ogłosiła 24 stycznia, czyli w przeddzień 50. rocznicy ogłoszenia przez Jana XXIII zamiaru zwołania Soboru Watykańskiego II. W sprawie lefebrystów i ich ewentualnego powrotu do jedności z Kościołem w istocie w grę wchodzi właśnie nauczanie tego soboru. Tak też widział to Jan Paweł II, gdy w 1988 r. wyłączył z Kościoła czterech biskupów wyświęconych przez abp. Marcela Lefebvre’a wbrew papieskiej woli.

Papież tłumaczył wówczas: korzeniem schizmy jest błędne rozumienie Tradycji, prowadzące do zakwestionowania części nauczania Vaticanum II, jakoby z nią sprzecznego. Lefebryści odrzucają soborowe nauczanie np. o wolności religijnej, ekumenizmie, innych religiach, liturgii. Czy od 1988 r....

4204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]