Reklama

Protest i żal

Protest i żal

16.01.2005
Czyta się kilka minut
W imieniu blisko 25 tys. zakonnic w Polsce i Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych pragniemy wyrazić nasz głęboki smutek, żal i protest z powodu artykułów p. Katarzyny Wiśniewskiej, które ukazały się w “TP" nr 49-51/04, pod wspólnym tytułem “Zakonnice dzisiaj". Obraz życia zakonnego, jaki przedstawiono czytelnikom, jest przerażający i porażający: prymitywne i bezmyślne kobiety żyjące zasadami, których nie rozumieją, wtłoczone (przez kogo?) w struktury, zależności i relacje nie akceptowane, niezrozumiałe i infantylizujące. Życie bezsensowne i bezużyteczne. Po prostu “gąski" szare, białe, brązowe, czarne... I to dziś, w czasach nowoczesności, wolności, postępu i praw człowieka.
N

Nie zamierzamy podejmować dyskusji merytorycznej z autorką ani pisać o błędach, jakie się w artykułach znalazły. Wydaje się, że nie zadała ona sobie zbyt wiele trudu, aby z bliska poznać i lepiej zrozumieć sposób życia, o którym pisze, a cytowanie o. Cenciniego i kilka poważniejszych wypowiedzi nie zmieniają stanu rzeczy. Natomiast dziwi i boli swoboda, z jaką się porusza po obrzeżach problemu, nie licząc się z odpowiedzialnością za wnioski, z wrażliwością i godnością człowieka, z prawami ludzkimi, które zakonnicom też się należą, z prawem do ochrony dóbr osobistych (opublikowane bez zgody zainteresowanych osób i wspólnot fotografie). Rodzi się pytanie, komu i czemu mają takie właśnie artykuły służyć i dlaczego ukazały się w piśmie, które ma w podtytule słowo “katolickie"?

Zdajemy sobie sprawę z własnej niedoskonałości osobistej i wspólnotowej, a przede...

5550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]