Reklama

Prośba o ciszę

Prośba o ciszę

27.02.2007
Czyta się kilka minut
Z przykrością i żalem przeczytałam list Stanisława Obirka ("TP" nr 8/07) będący odpowiedzią na apel ks. Adama Bonieckiego do "braci odchodzących" ("TP" nr 5/07), by swymi medialnymi wystąpieniami nie obrażali i nie zadawali dodatkowego bólu ludziom, którzy im kiedyś - jako kapłanom - zaufali. Komentarz ks. Bonieckiego jest jednym z niewielu, który upomina się o względy ze strony odchodzących dla tych, którzy zostają w Kościele: kapłanów i świeckich. Czy Stanisław Obirek i inni, równie chętnie dokonujący publicznej apologii swojej decyzji, myślą o tym, jak czują się i co przeżywają ci, którym jako kapłani dawali w konfesjonale rozgrzeszenie, udzielali sakramentu chrztu, odprowadzali w ostatnią drogę najbliższych, dla których sprawowali Eucharystię? Co czują słuchacze kazań i rekolekcji księży X, gdy w publicznym miejscu mogą zobaczyć na własne oczy, że "przyczyna [ich] odejścia była mniej teologiczna, choć po ludzku bardziej zrozumiała" (jak pisze ks. Boniecki). Nie dobru innych, jak pisze Stanisław Obirek, mają służyć te wypowiedzi: to szukanie aprobaty dla własnej decyzji.
P

Podobnie jak ks. Boniecki nikogo nie osądzam, głęboko współczuję tym, którzy decyzję o odejściu podjęli, proszę jedynie o takt, o kulturę odchodzenia - o ciszę. Krytyka tego, co złe w Kościele, jest i słuszna, i pożądana. Nie powinni jej chyba jednak dokonywać ci, którzy odchodzą. Ich motywacja będzie zawsze dwuznaczna.

ANNA GAŁDOWA (Kraków)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]