Reklama

Prorok Królestwa Izraela

Prorok Królestwa Izraela

23.04.2018
Czyta się kilka minut
W IX wieku p.n.e. pojawił się w królestwie Izraela potężny prorok o imieniu Eliasz. Jego dzieje zostały spisane 300 lat później.
Z

Zapewne zachowały się w pieśniach i legendach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Po śmierci Mojżesza było kilku ważnych proroków, jak Samuel czy Natan. 60 lat przed Eliaszem pojawił się nieznany z imienia mąż Boży, który wystąpił przeciw królowi Jeroboamowi i ołtarzowi, który ten pobudował w Betel. Na nic zdały się opór i wrzask króla. Ręka mu uschła, kiedy tylko chciał owego męża zatrzymać, a ołtarz poświęcony Baalowi się rozpadł i zamienił w popiół. Był jeszcze Jehu, który prorokował przeciw królowi Baaszy. Zabił go jego hetman Zimri i sam zabrał tron królewski.

Biblijna opowieść o Eliaszu jest dość rozbudowana, a po jego śmierci, w czasach już nam bliższych, legendy o jego cudach krążyły przez stulecia. Nie było takiego mistrza mistyki, takiego wielkiego rabina wizjonera, który by z nim nie obcował. Eliasz wprowadzał w tajniki wiedzy ezoterycznej i tłumaczył co...

2645

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]