Reklama

Prokurator Mueller waży słowa

Prokurator Mueller waży słowa

z San Diego (USA)
30.07.2019
Czyta się kilka minut
Przez niemal dwa lata śledztwa Robertowi Muellerowi, specjalnemu prokuratorowi ds. Russiagate, udało się pozostać w cieniu.
Z

Zmieniło to przesłuchanie w amerykańskim Kongresie, które za sprawą polityków przerodziło się w polityczny spektakl.

„Tak”, „nie”, „zgadza się”, „dokładnie” – w ten sposób, zdawkowo, Mueller odpowiadał podczas prawie siedmiogodzinnego przesłuchania przed komisjami ds. sądownictwa oraz wywiadu w Izbie Reprezentantów. Prokurator specjalny często prosił o powtórzenie pytania, ważył każde słowo i wertował ponad 400-stronicowy raport w sprawie Russia- gate. Robił wszystko, by jego wypowiedzi nie posłużyły do walki politycznej. Demokraci liczyli na przełomowe stwierdzenia pod adresem Trumpa i jego otoczenia. Republikanie czyhali na potknięcie, które podważy profesjonalizm prokuratora i jego raportu dotyczącego ingerencji Rosji w wybory prezydenckie i kontaktów sztabowców Trumpa z osobami związanymi z Kremlem.

Mueller odmówił odpowiedzi na pytania Demokratów dotyczące procedury impeachmentu. Podkreślił jednak, że nie jest prawdą, jak utrzymuje Trump, iż raport „całkowicie oczyścił go z zarzutów utrudniania śledztwa”. Prezydent, który tę sprawę określa „polowaniem na czarownice”, już po półtorej godziny przesłuchania nazwał je na Twitterze „porażką dla Demokratów i Roberta Muellera”. Przesłuchanie najbardziej zawiodło szykujących się do wyborczej walki Demokratów. Aby wygrać z Trumpem wyścig o Biały Dom w 2020 r., powinni zastanowić się nad nową strategią. ©

Czytaj także: Jan Smoleński: Cisza przed nawałnicą

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka specjalizująca się w tematyce amerykańskiej, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. W latach 2018-2020 była korespondentką w USA, skąd m.in. relacjonowała wybory...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]