Reklama

Procent skuteczności

Procent skuteczności

14.01.2019
Czyta się kilka minut
Senat przygotował zapowiadany od miesięcy projekt ustawy, która ma ograniczyć działalność kancelarii negocjujących w imieniu klientów wysokość odszkodowań.
T

Tzw. kancelarie odszkodowawcze przejmują od ubezpieczonych egzekucję polisy w zamian za procent od kwoty wynegocjowanej z towarzystwem lub wywalczonej przed sądem.

Szkopuł w tym, że – jak tłumaczą senatorowie – pośrednicy samowolnie windują prowizje nawet do 30–40 proc. lub bez powodu przetrzymują pieniądze na swoim koncie. Projekt w pierwszej kolejności ma wyeliminować właśnie te praktyki – zgodnie z nową ustawą odszkodowanie ma trafiać na rachunek ubezpieczonego, nie kancelarii. Przepisy wprowadzą także górny limit prowizji i zwolnią z niej ubezpieczenia kosztów leczenia.

Firmy ubezpieczeniowe od dawna domagały się uregulowania metod działania kancelarii odszkodowawczych, które wprowadzają w błąd klientów sugerując im, że są kancelariami adwokackimi, lub pozyskują w nielegalny sposób informacje o wypadkach. Przeciw obostrzeniom była Komisja Nadzoru Finansowego, która zwracała uwagę m.in. na to, że rynek kancelarii tak by się nie rozwinął, gdyby ubezpieczyciele nie zaniżali wysokości wypłacanych świadczeń. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]