Reklama

Ładowanie...

Premier (prawie) malowany

15.05.2006
Czyta się kilka minut
Degradacji ulega jakość rządu Kazimierza Marcinkiewicza. Coraz mniej w nim kompetentnych ludzi, a wzrastające upartyjnienie - także poprzez mnożenie stanowisk rządowych, dzielenie i przebudowę ministerstw - skutkuje kolejnymi opóźnieniami, już nie tylko jeśli chodzi o reformy, ale nawet o bieżące zadania resortów. Wciąż, od kilku już miesięcy, chodzi o stworzenie sobie warunków do sprawowania władzy i wciąż brakuje konkretnych pomysłów na rozwiązywanie problemów.
P

Premier Marcinkiewicz odgrywa coraz mniejszą rolę w miarę, jak rozsypuje się jego "autorski" niegdyś rząd. Z coraz większym trudem broni swoich ministrów przed własną partią i - podobnie jak poprzednicy - ustępuje przed tłumem demonstrantów, obiecując szybko podwyżki dla służby zdrowia (równocześnie wicepremier Roman Giertych złożył nauczycielom podobne obietnice już w pierwszych dniach urzędowania). Jak długo wytrzyma roszczeniowe żądania kolegów-ministrów wicepremier Zyta Gilowska? Wolno sądzić, że nie będzie chciała firmować przyszłego budżetu, jeśli będzie on sprzeczny z jej poglądami i wiedzą o stanie finansów publicznych.

Coraz więcej do powiedzenia będą mieć dwaj kluczowi teraz wicepremierzy: Andrzej Lepper i Roman Giertych. Obaj są po prostu brutalniejsi od Kazimierza Marcinkiewicza, a w dodatku muszą dbać o dobre wyniki swoich ugrupowań w jesiennych...

2073

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]