Reklama

Prawo religijne czy „uszkodzenie ciała”?

Prawo religijne czy „uszkodzenie ciała”?

17.07.2012
Czyta się kilka minut
Sądy są niezawisłe, ale o wyrokach sądowych można dyskutować i nie zgadzać się z nimi.
T

Taki kuriozalny wyrok wywołał właśnie ostrą debatę w Niemczech – po tym, jak sąd w Kolonii orzekł, iż obrzezanie nieletnich chłopców z przyczyn religijnych stanowi przestępstwo uszkodzenia ciała i nie powinno być w Niemczech dozwolone. Tym samym sędziowie z Kolonii nie tylko zakwestionowali pradawną praktykę, stosowaną przez wyznawców judaizmu i islamu, ale też uznali ją za delikt.

No i się zaczęło... Wybuchła debata: co jest ważniejsze – nienaruszalność cielesna dziecka czy wolność religijna jego rodziców? Sprawa bynajmniej nie jest błaha, także w wymiarze społecznym: w Niemczech żyje dziś ponad 100 tys. obywateli wyznających religię żydowską oraz 4 mln muzułmanów [o kłopotach niemieckiego państwa z integracją muzułmanów piszemy w dziale "Świat" – red.]. Kontrowersyjny wyrok dotyka więc nie tylko kwestii filozoficzno-prawnych, ale bezpośrednio wielu ludzi; dla nich mógł¬by on...

1863

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]