Reklama

Prawdziwa historia o Zmartwychwstaniu

07.04.2007
Czyta się kilka minut
Duccio di Buoninsegna "Trzy Marie u Grobu" (fragment), 1308 r.
W

W  połowie lat 80. razem z malarzem Tadeuszem Borutą, moim przyjacielem, przygotowywaliśmy wystrój Grobu Pańskiego w krakowskim kościele Pijarów. Tadeusz, prócz tego, że malował obrazy, zajmował się także organizowaniem wystaw. Kościoły w tamtych czasach zapraszały artystów, którym nie po drodze było z PRL-em. Świątynie, krużganki, korytarze przyklasztorne zmieniały się od czasu do czasu w galerie prezentujące sztukę niekoniecznie religijną.

Pijarzy mieli - i do dzisiaj mają - w Krakowie opinię fantazyjnych aranżerów Grobu Pańskiego. Do krypty ich kościoła przy końcu ulicy św. Jana ustawiają się co roku w Święta Wielkanocy najdłuższe kolejki. Grób u Pijarów czasem wygląda jak ogród, w którym śpiewają prawdziwe ptaki, czasem otaczają go awangardowe rzeźby...

W 1985 r. ówczesny ksiądz rektor poprosił o zaprojektowanie wystroju właśnie Tadeusza....

3706

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]