Reklama

Prawdziwa historia o Zmartwychwstaniu

Prawdziwa historia o Zmartwychwstaniu

07.04.2007
Czyta się kilka minut
Duccio di Buoninsegna "Trzy Marie u Grobu" (fragment), 1308 r.
W

W  połowie lat 80. razem z malarzem Tadeuszem Borutą, moim przyjacielem, przygotowywaliśmy wystrój Grobu Pańskiego w krakowskim kościele Pijarów. Tadeusz, prócz tego, że malował obrazy, zajmował się także organizowaniem wystaw. Kościoły w tamtych czasach zapraszały artystów, którym nie po drodze było z PRL-em. Świątynie, krużganki, korytarze przyklasztorne zmieniały się od czasu do czasu w galerie prezentujące sztukę niekoniecznie religijną.

Pijarzy mieli - i do dzisiaj mają - w Krakowie opinię fantazyjnych aranżerów Grobu Pańskiego. Do krypty ich kościoła przy końcu ulicy św. Jana ustawiają się co roku w Święta Wielkanocy najdłuższe kolejki. Grób u Pijarów czasem wygląda jak ogród, w którym śpiewają prawdziwe ptaki, czasem otaczają go awangardowe rzeźby...

W 1985 r. ówczesny ksiądz rektor poprosił o zaprojektowanie wystroju właśnie Tadeusza....

3706

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]