Reklama

Prawdziwa historia o Zmartwychwstaniu

Prawdziwa historia o Zmartwychwstaniu

07.04.2007
Czyta się kilka minut
Duccio di Buoninsegna "Trzy Marie u Grobu" (fragment), 1308 r.
W

W  połowie lat 80. razem z malarzem Tadeuszem Borutą, moim przyjacielem, przygotowywaliśmy wystrój Grobu Pańskiego w krakowskim kościele Pijarów. Tadeusz, prócz tego, że malował obrazy, zajmował się także organizowaniem wystaw. Kościoły w tamtych czasach zapraszały artystów, którym nie po drodze było z PRL-em. Świątynie, krużganki, korytarze przyklasztorne zmieniały się od czasu do czasu w galerie prezentujące sztukę niekoniecznie religijną.

Pijarzy mieli - i do dzisiaj mają - w Krakowie opinię fantazyjnych aranżerów Grobu Pańskiego. Do krypty ich kościoła przy końcu ulicy św. Jana ustawiają się co roku w Święta Wielkanocy najdłuższe kolejki. Grób u Pijarów czasem wygląda jak ogród, w którym śpiewają prawdziwe ptaki, czasem otaczają go awangardowe rzeźby...

W 1985 r. ówczesny ksiądz rektor poprosił o zaprojektowanie wystroju właśnie Tadeusza....

3706

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]