Reklama

Ładowanie...

Pasja i furia

29.02.2004
Czyta się kilka minut
W okresie Wielkiego Postu, jak nigdy w ciągu roku, “dróżki kalwaryjskie" wypełniają się wiernymi, a w kościołach odzyskują swój misteryjny charakter nie zauważane na co dzień stacje Drogi Krzyżowej. Odprawiane na ulicach Jerozolimy, wzgórzach Kalwarii Zebrzydowskiej czy na innych rozsianych po świecie “Świętych Górach" procesje odtwarzające ostatnią drogę Jezusa Chrystusa i Jego śmierć na krzyżu są formą modlitwy, a także specyficznym, artystycznym spektaklem. W tych nabożeństwach we wzajemnej symbiozie pozostają malarstwo, rzeźba, architektura, muzyka, słowo czy teatr - zarówno dzieła wielkie, jak i kicz znajdują tu miejsce wspólne.
Gaudenzio Ferrari "Ukrzyżowanie", Varallo kościół Santa Maria delle Grazie, 1513 r.
K

Kalwarie budowane były w celu przybliżenia męki Pańskiej ludziom niepiśmiennym, których prosta, niespekulatywna religijność domagała się niemal naocznego przedstawienia historii z życia Jezusa. W Europie zaczęły one powstawać w XV wieku, kiedy definitywnie zakończył się okres krucjat, upadło Cesarstwo Bizantyjskie, a zajęta przez muzułmanów Ziemia Święta stała się dla pielgrzymów praktycznie niedostępna. W Jerozolimie miejscami związanymi z życiem Jezusa opiekowali się franciszkanie, więc i fundowane w różnych krajach Kalwarie oddawane były ich pieczy. Dzięki praktyce głoszenia Słowa Bożego franciszkanie zrozumieli, jak ważne w procesie rozbudzania wiary i miłości do Odkupiciela i Jego Matki jest unaocznienie wydarzenia, wzbudzenie emocji i pietystycznych uczuć. Dlatego poszczególne kaplice budowane były na zboczach góry, której pokonanie miało przypominać ciężar niesienia...

11826

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]