Reklama

Pracownia jest retortą

Pracownia jest retortą

30.10.2007
Czyta się kilka minut
PIOTR KOSIEWSKI: - Czy możemy już mówić o sukcesie młodej sztuki z Polski?
P

PROF. GRZEGORZ KOWALSKI: - Nie śledzę tego, co się dzieje na świecie. Jednak uważam, że mamy powody do dumy. Nie podnieca mnie informacja o wysokich cenach obrazów Wilhelma Sasnala, ale fakt, że on i kilku innych artystów, jak Paweł Althamer, Katarzyna Kozyra, Piotr Uklański czy Artur Żmijewski, weszło do świadomości europejskiej, a może nawet światowej. To niewątpliwy sukces!

- Czy fakt, że polskich artystów dostrzeżono za granicą, zmienił sytuację sztuki w Polsce? Czy w kraju zaczęto ją lepiej postrzegać, akceptować, doceniać?

- W Polsce sztuka interesuje niewielu. Do galerii przychodzą nieliczni. Tych, którzy potrafią ją interpretować, jest jeszcze mniej. Zresztą uważam, że sztuka nie może być dziedziną masową. Stałaby się wtedy zwykłą pop-kulturą. Oczywiście, młodzi artyści chcą, by ich twórczość spotkała się z jakimś odzewem. Jest to dla...

15804

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]