Reklama

Pozostali nominowani

Pozostali nominowani

08.04.2017
Czyta się kilka minut
Od lewej: Szymon Teżewski, Aneta Prymaka-Oniszk, Piotr Janicki i Natalia Fiedorczuk Fot. Dawid Gromadzki
D

Debiutancka powieść Fiedorczuk to zapis codziennych znojów, ale też niebanalnych i nieoczekiwanych zachwytów, jakie towarzyszą młodej matce. To książka jednocześnie intymna i bardzo uniwersalna, będąca zapisem indywidualnego doświadczenia, ale również w oryginalny sposób portretująca pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków, zmagających się z problemami zawodowymi i osobistymi. W uzasadnieniu nominacji możemy przeczytać, że „to wielopoziomowa narracja o próbach zorientowania się w świecie, w którym macierzyństwo wywołuje przewartościowanie dotychczasowych celów i postaw w życiu młodych osób”.

NATALIA FIEDORCZUK (ur. 1984) jest z zawodu psychopedagożką, działa jako kompozytorka, wokalistka, instrumentalistka, autorka piosenek i publicystka. Pracuje jako animatorka kultury, zajmuje się aktywizacją obywatelską w społecznościach lokalnych. Pisała o muzyce, nowych mediach, estetyce i mieszkalnictwie. Jako solistka wydała dwie płyty pod pseudonimem Nathalie and the Loners. Od 2008 r. jest wokalistką i autorką tekstów niezależnej grupy Happy Pills, a od 2011 r. współpracuje z grupą PTKCSS, która tworzy awangardową muzykę folkową. Od 2012 r. występuje z zespołem Urlatori e Łobuzzi. „Jak pokochać centra handlowe” to jej prozatorski debiut, za który otrzymała w 2016 r. Paszport „Polityki” w kategorii Literatura. Pochodzi z Augustowa.

„JAK POKOCHAĆ CENTRA HANDLOWE”, NATALIA FIEDORCZUK, Wielka Litera, Warszawa 2016

Trzeci już w dorobku poety tom pokazuje stylistyczną i egzystencjalną dojrzałość autora. Przewodniczący kapituły Nagrody podkreślił, że mamy tu do czynienia z „eksperymentalnym dziełem poetyckim łączącym elementy tradycyjne i awangardowe”. W tym enigmatycznym zdaniu zawiera się charakterystyczny rys poezji Janickiego, łączącej pozornie proste elementy codziennej komunikacji, a nawet sztuki ludowej z niezwykle wyszukaną i subtelną formą wyrazu. W efekcie mamy do czynienia z poezją metafizyczną wysokiej próby, która jednak pozostaje blisko naszego życia i doświadczenia.

PIOTR JANICKI (ur. 1974) jest poetą, autorem tomu wierszy „Nadal aksamit” (2006). Za drugą książkę poetycką „Wyrazy uznania” (2014) otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia 2015. Współautor portalu „Cyc gada”. Publikował w wielu pismach literackich. Jest współautorem wydawnictwa muzycznego „Boży rok”. Prywatnie wielbiciel balansu ciałem, skłaniającego przeciwnika ku jednej możliwości po to tylko, by wybrać drugą. Jadał w najwspanialszych polskich cukierniach. Pochodzi z Białegostoku, obecnie mieszka w Supraślu, gdzie jest stałym bywalcem Spiżarni Smaków.

„13 SZTUK”, PIOTR JANICKI, Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław 2016

Debiutancka powieść Teżewskiego to historia niezwykłego miejsca, jakim jest Augustów. Opowieść zaczyna się jeszcze przed wojną, w rzeczywistości, która bezpowrotnie minęła – w mieście przepełnionym rozmaitymi językami, religiami i kulturami. Powieść zbudowana jest wokół dziennikarskiego śledztwa, które szybko zaczyna zmierzać w nieprzewidzianych kierunkach – pojawiają się charakterystyczne dla wcześniejszych opowiadań autora fantastyczne i oniryczne wizje (wspomagane alkoholem i narkotykami). „To powieść inicjacyjna przywołująca wizerunek międzywojennego Augustowa i jego żydowskich mieszkańców” – powiedział przewodniczący kapituły Nagrody dr hab. Marek Kochanowski.

SZYMON TEŻEWSKI (ur. 1988) jest programistą, rolnikiem oraz autorem opowiadań, m.in. „O Babce, zwanej znachorką” (2005), „Żytnia” (2010) i „Nowotwór” (2014), publikowanych w internetowych serwisach. W 2015 r. został laureatem augustowskiego konkursu literackiego „O liść dębu”. Inspiruje go Suwalszczyzna i kultura ludowa, a także słowiańskie wierzenia i ich obecność we współczesnej kulturze. W swojej twórczości sięga często do konwencji science fiction. „Eteromanka” to jego pierwsza powieść, w której dużą rolę odgrywa rodzinny Augustów. Dzięki niej został laureatem siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Tutaj jestem”, organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Po studiach wrócił do Augustowa. ©

„ETEROMANKA”, SZYMON TEŻEWSKI, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Białystok 2016

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]