Reklama

Ładowanie...

Pozostali nominowani

Pozostali nominowani

08.04.2017
Czyta się kilka minut
Od lewej: Szymon Teżewski, Aneta Prymaka-Oniszk, Piotr Janicki i Natalia Fiedorczuk Fot. Dawid Gromadzki
D

Debiutancka powieść Fiedorczuk to zapis codziennych znojów, ale też niebanalnych i nieoczekiwanych zachwytów, jakie towarzyszą młodej matce. To książka jednocześnie intymna i bardzo uniwersalna, będąca zapisem indywidualnego doświadczenia, ale również w oryginalny sposób portretująca pokolenie dzisiejszych trzydziestolatków, zmagających się z problemami zawodowymi i osobistymi. W uzasadnieniu nominacji możemy przeczytać, że „to wielopoziomowa narracja o próbach zorientowania się w świecie, w którym macierzyństwo wywołuje przewartościowanie dotychczasowych celów i postaw w życiu młodych osób”.

NATALIA FIEDORCZUK (ur. 1984) jest z zawodu psychopedagożką, działa jako kompozytorka, wokalistka, instrumentalistka, autorka piosenek i publicystka. Pracuje jako animatorka kultury, zajmuje się aktywizacją obywatelską w społecznościach lokalnych. Pisała o muzyce, nowych mediach, estetyce i mieszkalnictwie. Jako solistka wydała dwie płyty pod pseudonimem Nathalie and the Loners. Od 2008 r. jest wokalistką i autorką tekstów niezależnej grupy Happy Pills, a od 2011 r. współpracuje z grupą PTKCSS, która tworzy awangardową muzykę folkową. Od 2012 r. występuje z zespołem Urlatori e Łobuzzi. „Jak pokochać centra handlowe” to jej prozatorski debiut, za który otrzymała w 2016 r. Paszport „Polityki” w kategorii Literatura. Pochodzi z Augustowa.

„JAK POKOCHAĆ CENTRA HANDLOWE”, NATALIA FIEDORCZUK, Wielka Litera, Warszawa 2016

Trzeci już w dorobku poety tom pokazuje stylistyczną i egzystencjalną dojrzałość autora. Przewodniczący kapituły Nagrody podkreślił, że mamy tu do czynienia z „eksperymentalnym dziełem poetyckim łączącym elementy tradycyjne i awangardowe”. W tym enigmatycznym zdaniu zawiera się charakterystyczny rys poezji Janickiego, łączącej pozornie proste elementy codziennej komunikacji, a nawet sztuki ludowej z niezwykle wyszukaną i subtelną formą wyrazu. W efekcie mamy do czynienia z poezją metafizyczną wysokiej próby, która jednak pozostaje blisko naszego życia i doświadczenia.

PIOTR JANICKI (ur. 1974) jest poetą, autorem tomu wierszy „Nadal aksamit” (2006). Za drugą książkę poetycką „Wyrazy uznania” (2014) otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia 2015. Współautor portalu „Cyc gada”. Publikował w wielu pismach literackich. Jest współautorem wydawnictwa muzycznego „Boży rok”. Prywatnie wielbiciel balansu ciałem, skłaniającego przeciwnika ku jednej możliwości po to tylko, by wybrać drugą. Jadał w najwspanialszych polskich cukierniach. Pochodzi z Białegostoku, obecnie mieszka w Supraślu, gdzie jest stałym bywalcem Spiżarni Smaków.

„13 SZTUK”, PIOTR JANICKI, Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław 2016

Debiutancka powieść Teżewskiego to historia niezwykłego miejsca, jakim jest Augustów. Opowieść zaczyna się jeszcze przed wojną, w rzeczywistości, która bezpowrotnie minęła – w mieście przepełnionym rozmaitymi językami, religiami i kulturami. Powieść zbudowana jest wokół dziennikarskiego śledztwa, które szybko zaczyna zmierzać w nieprzewidzianych kierunkach – pojawiają się charakterystyczne dla wcześniejszych opowiadań autora fantastyczne i oniryczne wizje (wspomagane alkoholem i narkotykami). „To powieść inicjacyjna przywołująca wizerunek międzywojennego Augustowa i jego żydowskich mieszkańców” – powiedział przewodniczący kapituły Nagrody dr hab. Marek Kochanowski.

SZYMON TEŻEWSKI (ur. 1988) jest programistą, rolnikiem oraz autorem opowiadań, m.in. „O Babce, zwanej znachorką” (2005), „Żytnia” (2010) i „Nowotwór” (2014), publikowanych w internetowych serwisach. W 2015 r. został laureatem augustowskiego konkursu literackiego „O liść dębu”. Inspiruje go Suwalszczyzna i kultura ludowa, a także słowiańskie wierzenia i ich obecność we współczesnej kulturze. W swojej twórczości sięga często do konwencji science fiction. „Eteromanka” to jego pierwsza powieść, w której dużą rolę odgrywa rodzinny Augustów. Dzięki niej został laureatem siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Tutaj jestem”, organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Po studiach wrócił do Augustowa. ©

„ETEROMANKA”, SZYMON TEŻEWSKI, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Białystok 2016

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]