Reklama

Pożegnanie syreny

Pożegnanie syreny

25.11.2019
Czyta się kilka minut
Jej pełne nazwisko brzmiało Samdech Reach Botrei Preah Ream Norodom Buppha Devi, ale w Kambodży najczęściej nazywano ją po prostu Księżną (była córką zmarłego w 2012 r. króla Norodoma Sihanouka).
N

Norodom Buppha Devi odeszła 18 listopada w wieku 76 lat, pozostawiwszy krajowi największe dzieło życia – odtworzenie tradycyjnego kambodżańskiego tańca apsara.

Według legendy, uwiecznionej m.in. w wysokim na blisko 50 metrów reliefie na ścianie Angkor Wat, apsary są kimś w rodzaju syren, nieziemskimi istotami zrodzonymi z oceanu mleka, które mają bawić bogów, ale czasami zstępują na ziemię, aby dawać radość także królom. Taniec apsara od stuleci stanowił jeden z filarów kambodżańskiej kultury dworskiej. W latach 70. XX wieku zniszczyli tę tradycję Czerwoni Khmerzy, mordując niemal wszystkich tancerzy i instruktorów. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]