Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Powieść utajona

Powieść utajona

02.11.2015
Czyta się kilka minut
Ponad 500 listów, głównie na kartach pocztowych, starannie zresztą dobieranych. Daty nie oznaczają początku i końca korespondencji, przypadek zadecydował, że tę akurat jej część można było wydać.
W

Więc to zaledwie przyczynek do biografii wybitnej poetki? Nie, coś więcej.

Czytać tę księgę można nie tylko jako autoportret pisarki, nadzwyczaj skądinąd frapujący, także – jak zauważa edytorka – jako „powieść utajoną”. Listy Iłłakowiczówny portretują powojenną rzeczywistość w jej najbardziej trywialnych i dokuczliwych aspektach, a równocześnie odsłaniają rodzinną psychomachię. Jej bohaterkami są obie siostry oraz córki Barbary, Janina i Krystyna; tę drugą choroba psychiczna doprowadzi do samobójstwa.

Przypomnijmy niezwykłą rodzinną historię: urodzona w 1888 r. Kazimiera i starsza od niej Barbara były dziećmi z nieślubnego związku wileńskiego adwokata Klemensa Zana, syna „promienistego” Tomasza, i Barbary Iłłakowicz. Po przedwczesnej śmierci rodziców dziewczynki zaadoptowane zostały przez krewnych matki, potem opiekę nad Kazimierą przejęła Zofia z Plater-Zyberków...

2901

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]