Reklama

Powieść utajona

Powieść utajona

02.11.2015
Czyta się kilka minut
Ponad 500 listów, głównie na kartach pocztowych, starannie zresztą dobieranych. Daty nie oznaczają początku i końca korespondencji, przypadek zadecydował, że tę akurat jej część można było wydać.
W

Więc to zaledwie przyczynek do biografii wybitnej poetki? Nie, coś więcej.

Czytać tę księgę można nie tylko jako autoportret pisarki, nadzwyczaj skądinąd frapujący, także – jak zauważa edytorka – jako „powieść utajoną”. Listy Iłłakowiczówny portretują powojenną rzeczywistość w jej najbardziej trywialnych i dokuczliwych aspektach, a równocześnie odsłaniają rodzinną psychomachię. Jej bohaterkami są obie siostry oraz córki Barbary, Janina i Krystyna; tę drugą choroba psychiczna doprowadzi do samobójstwa.

Przypomnijmy niezwykłą rodzinną historię: urodzona w 1888 r. Kazimiera i starsza od niej Barbara były dziećmi z nieślubnego związku wileńskiego adwokata Klemensa Zana, syna „promienistego” Tomasza, i Barbary Iłłakowicz. Po przedwczesnej śmierci rodziców dziewczynki zaadoptowane zostały przez krewnych matki, potem opiekę nad Kazimierą przejęła Zofia z Plater-Zyberków...

2901

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]