Reklama

Ładowanie...

Portret i tajemnice

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Wnuczka przyjaciela Mickiewicza. Obarczona piętnem nieprawego pochodzenia, wychowana przez przybraną matkę. Urzędniczka. Poliglotka i nauczycielka języków obcych. Wielka poetka.

„Życie Iłłakowiczówny ma kształt sinusoidy... O tym, czy jest na fali, czy pod nią, decydują zdarzenia historyczne wpisane w życiorys, sam w sobie już bardzo skomplikowany” – zauważa autorka. Życiorys pełen tajemnic, poczynając od niepewnej daty urodzenia. Nieślubna córka Barbary Iłłakowiczówny i żonatego wileńskiego adwokata Tomasza Zana, który zginął przed jej narodzinami, wkrótce osierocona także i przez matkę, z niegościnnego domu wujostwa trafia do majątku w Inflantach pod opiekę Zofii z Plater-Zyberków Buynowej, którą nazywać będzie „moją matką Zofią”. Pierwszy tom wierszy wyda w 1908 r. Studiuje w Genewie, Oksfordzie i Krakowie. Będzie sanitariuszką na froncie I wojny, urzędniczką w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, osobistą sekretarką marszałka Piłsudskiego, prelegentką jeżdżącą po Europie z odczytami na temat Polski. Od września ’39 do końca 1947 r. mieszka w Klużu, pod...

2853

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]