Reklama

Poskręcana Panna S.

Poskręcana Panna S.

03.09.2012
Czyta się kilka minut
Dlaczego solidarność? Tischner nie ma uzasadniającej odpowiedzi. Potrafi powiedzieć tylko tyle: „Bo tak jest dobrze”.
P

Pomysł Jerzego Janiszewskiego na nowe logo Solidarności jest boleśnie smutny. Poszarpana, powykręcana „Panna S”. Ale to nie Janiszewski (patrz dodatek „Solidarność dzisiaj” w tym numerze „Tygodnika”) nas zasmuca. On po prostu zapisał, pokazał to, co jest. Ale cóż, jest, jak jest. A co gorsza, posmucimy się w rocznicę, rocznica minie i przestaniemy o tym myśleć. Było, minęło. Profesor Bauman (w dodatku) cytuje „zbiór wskazówek co do techniki układania trasy w toku przyszłego jej przebywania” Richarda Sennetta. Chodzi o trasę prowadzącą ku solidarnej ludzkości. Formuła Sennetta brzmi: „nieformalne, otwarte współdziałanie” . Profesor analizuje każdy z tych trzech elementów, a nam się przypomina Tischnerowska „Etyka solidarności”. Przypomnijmy.

U Tischnera solidarności nie można narzucać człowiekowi z zewnątrz, przy użyciu przemocy. Ona się rodzi...

4588

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]