Reklama

Poranieni

Poranieni

01.02.2007
Czyta się kilka minut
Był reporterem, który rozmawia z ludźmi. Rozmawia po to, by wydobyć z nich nadzieję dobra w okolicznościach, które ani dobru, ani nadziei nie sprzyjają. Stąd nieśmiała łagodność jego mowy. Doświadczony, to znaczy świadom własnego losu, wiedział, że innym los także przypadł w udziale, los powszechny w stuleciu, które fazę dojrzałości osiągnęło w Auschwitz i na Kołymie, i nigdy już się z tym nie umiało uporać. Był uprzedzająco grzeczny: wiedział, jak łatwo można sprawić rozmówcy ból, wywołać w nim rozpacz, wzbudzić wściekłość, zachęcić do agresji, a przecież nie taka jest rola pisarza. Cierpliwie tworzył więc klimat rozmowy, wedle - jak powiedział mi w czasie, gdy pisał "Imperium" - recepty La Bruy?re'a: "Naśladowanie dobra może ku dobru prowadzić, ogłada nie zawsze świadczy o dobroci, prawości, uczynności, wdzięczności, ale stwarza przynajmniej pozory tego wszystkiego - człowiek wydaje się taki, jaki powinien być naprawdę". U podstaw tej metody leży wyrazisty fundament moralny: pewność, że pisanie może ulepszyć świat - a przynajmniej ostrzegać przed jego pogorszeniem; wiara, że literatura jest sposobem współodczuwania z poranionymi... Tych, co przeżyli, rozpoznaje się po bliznach.
M

Michał Komar (ur. 1946) jest scenarzystą i pisarzem. Ostatnio wydał wywiad rzekę z Władysławem Bartoszewskim (2006).

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]