Reklama

Pomnik Pomordowanych Sinti i Romów Europy, Ofiar Narodowego Socjalizmu

Pomnik Pomordowanych Sinti i Romów Europy, Ofiar Narodowego Socjalizmu

22.06.2015
Czyta się kilka minut
Woda, trawa, kwiat, drzewa, granit, żeliwo, szkło, tekst, dźwięk elektroniczny, Berlin, Niemcy, 1992–2012.
Fot. Marko Priske / MCK
U

Usytuowanie miejsca pamięci poświęconego ofiarom Porajmos (w jęz. romskim „pochłonięcie”) – zamordowanym przez nazistów Sinti i Romom – jest znaczące: w dzielnicy Tiergarten, nieopodal budynku Reichstagu, w pobliżu Bramy Brandenburskiej. Artysta stworzył je przy użyciu bardzo prostych środków ekspresji, wykorzystując naturalne otoczenie. Centralnym elementem dzieła jest okrągły zbiornik wodny – „studnia pamięci”, w jej czarnej, nieprzejrzystej tafli odbijają się otaczające ją drzewa, sylwetki zwiedzających i gmach Reichstagu. Pośrodku lustra wody znajduje się niewielka metalowa wysepka w kształcie trójkąta (nawiązującego do charakterystycznych oznaczeń kategorii więźniów na obozowych pasiakach), która codziennie o tej samej porze zanurza się, by wypłynąć z leżącym na niej świeżym polnym kwiatem symbolizującym groby tych ofiar, które ich nie mają. Obrzeża zbiornika obiega tekst wiersza „Auschwitz” romskiego poety Santina Spinellego. W otaczający trawnik wkomponowane zostały kawałki granitowych płyt z nazwami obozów koncentracyjnych i miejsc zagłady. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]