Reklama

Półwysep Koreański: marzenia i testy

Półwysep Koreański: marzenia i testy

z Seulu
19.08.2019
Czyta się kilka minut
Z

Zjednoczenie Korei ma się dokonać w 2045 r., w setną rocznicę wyzwolenia Półwyspu spod okupacji japońskiej – tak chciałby prezydent Korei Południowej Moon Jae-in, który swoje plany przedstawił 15 sierpnia, z okazji święta, upamiętniającego to właśnie wydarzenie (Dzień Wyzwolenia celebrowany jest po obu stronach granicy). Moon poprzysiągł też przypieczętować denuklearyzację i zapewnić pokojowe współistnienie obu krajów jeszcze za swojej kadencji.

Optymizm Moona nie wytrzymuje jednak zderzenia z rzeczywistością. Po fiasku szczytu amerykańsko-północnokoreańskiego w Hanoi, gdy Donald Trump przedwcześnie opuścił obrady, obserwujemy impas w dialogu z Koreą Północną. Od 25 lipca jej przywódca Kim Dzong Un regularnie testuje rakiety (ich zasięg nie przekracza jednak 500 km). Ostatni test, w miniony piątek, został określony przez północnokoreańskie politbiuro jako „idealny”.

Trump zdaje się tego nie dostrzegać: dopiero co ogłosił, że otrzymał kolejny „piękny list” od Kima. Dyktator miał go w nim przeprosić za swoje wojenne popisy (które mają być odpowiedzią na ćwiczenia wojskowe na Południu) i zaprosić do wznowienia rozmów. Według Trumpa możemy się ich spodziewać w niedalekiej przyszłości. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]