Reklama

Polsko-niemiecki paragraf 22

Polsko-niemiecki paragraf 22

21.09.2003
Czyta się kilka minut
To porozumienie nastąpi prędzej czy później. Myślę, że wcześniej - tak minister kultury Waldemar Dąbrowski zakończył swoją odpowiedź na pytania o przyszłość przechowywanej w Krakowie tzw. Biblioteki Pruskiej oraz o zwrot dóbr kultury, utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej. Pytania padły na wspólnej konferencji prasowej ministrów kultury Polski i Niemiec. Przedtem Dąbrowski stwierdził, że sprawa nie jest prosta i wciąż nie osiągnięto porozumienia, nad którym pracują pełnomocnicy obu stron.
Z

Z jakim typem oficjalnej wypowiedzi mamy tu do czynienia? Bo nie z rzeczową informacją. Może to przykład myślenia życzeniowego? Minister Dąbrowski deklarował wszak tuż po nominacji, że znajdzie dla sprawy “Berlinki" rozwiązanie. A może zawoalowana przestroga: “spokojnie, władza ciężko pracuje, a wy się nie wtrącajcie". Lub po prostu kpina z pytającego dziennikarza, który nie wie, że rzecz nieprosta, i że o porozumieniu długo jeszcze nie usłyszy.

Tak czy owak, w samej sprawie - jak zawsze - zerowy postęp. I to mimo uwagi niemieckiej pani minister Christiny Weiss, że “rozumie emocje związane z tymi tematami".

Gesty na zachętę

12 lat minęło już od podpisania polsko-niemieckiego “traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy", i niemal tyle samo od pierwszej rundy oficjalnych rozmów polsko-niemieckich...

13751

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]