Reklama

Ładowanie...

Polska, warsztat Ameryki

11.02.2013
Czyta się kilka minut
Open Society Justice Initiative opublikowała raport, według którego 54 kraje miały współpracować z USA w nielegalnym zatrzymywaniu i przesłuchiwaniu podejrzanych o terroryzm.
M

Mowa także o Polsce – nasza prokuratura nadal prowadzi (ślimaczące się) śledztwo w tej sprawie. Znamienne, że na liście nie ma żadnego kraju Ameryki Łacińskiej. Po dekadach zależności od USA większość z nich wolała się zająć rozliczeniem własnego „terroryzmu państwowego” z czasów sponsorowanej przez USA tzw. „brudnej wojny” z lat 70. i 80.
Amerykański historyk Greg Grandin w książce „Empire’s Workshop” („Warsztat imperium”) pokazuje, jak wiele „wojna z terrorem” zawdzięcza doświadczeniom z torturami, w których CIA szkoliła latynoamerykańskich wojskowych i którym poddawano tam „wrogów wewnętrznych”. Kraje latynoskie służyły USA jako poligon. Efektem była degeneracja prawa i poszanowania praw człowieka, społeczeństw i aparatów państwa – problemy, z którymi część z nich boryka się do dziś.
Według senatora Józefa Piniora – opozycjonisty z czasów PRL, a dziś bodaj jedynego...

1804

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]