Reklama

Polska szyfrem pisana

Polska szyfrem pisana

18.11.2007
Czyta się kilka minut
W piątek zaprzysiężony zostanie nowy rząd. Tydzień później premier Donald Tusk wygłosi w Sejmie exposé. Obiecywany podczas kampanii wyborczej cud trzeba będzie przełożyć na strategiczne cele, po raz kolejny powtórzyć: "...spory pozostawimy w tej chwili historykom. Chcemy być rządem nadziei, rządem optymizmu.
M

Mało kto pamięta, że tak właśnie powiedział premier Jarosław Kaczyński w swoim exposé 19 lipca 2006 r. Tekst tamtego przemówienia mógłby niemal w całości powtórzyć jego następca. Parę zmian akcentów, mniej o zagrożeniach, więcej o szansach, mniej o lustracji, więcej o przejrzystości. O biurokracji - mniej więcej tyle samo, bo i Kaczyński zwracał uwagę na patologię związaną "z mitręgą biurokratyczną, z ogromną ilością regulacji, które niezmiernie utrudniają podejmowanie działań w sferze gospodarczej". Przecież o walce z korupcją Tusk też wspomni, bo niemądrze byłoby nie wspomnieć o realnym problemie tylko z tego powodu, że dla poprzedników stał się obsesją i alibi do łamania prawa. Może nawet powtórzyć: "mamy szansę na nową falę polskiego kapitalizmu".

Retoryczne nawrócenie

Na przekór światu szukam podobieństw, bo kiedy słyszę...

5863

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]