Reklama

Polska (prawie) bez bezrobotnych

Polska (prawie) bez bezrobotnych

29.10.2018
Czyta się kilka minut
Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła we wrześniu do 5,7 proc., z 5,8 proc. w sierpniu – podał Główny Urząd Statystyczny.
W

Według unijnych statystyk Polska jest – po Czechach i na równi z Niemcami – trzecim państwem Unii z najniższym bezrobociem. Zdaniem ekonomistów coraz bliżej nam do tzw. naturalnej stopy bezrobocia, tj. sytuacji, w której, mówiąc w uproszczeniu, pracy nie mają tylko ci, którzy jej nie szukają lub stracili ją wskutek niezależnych od siebie okoliczności (np. bankructwa pracodawcy) i nie zdążyli znaleźć nowej.

Ciekawa jest sytuacja w poszczególnych miastach i miasteczkach. Mamy np. powiat wolsztyński w Wielkopolsce, gdzie bez pracy pod koniec wakacji było tylko 1,3 proc. mieszkańców w wieku produkcyjnym. Na drugim biegunie plasuje się powiat szydłowiecki na południu Mazowsza, gdzie bezrobocie utrzymywało się na poziomie aż 23 proc. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]