Reklama

Polska forma

Polska forma

27.04.2010
Czyta się kilka minut
Jerzy Szacki, socjolog i historyk idei: Uczuć patriotycznych doświadczają także "liberałowie", chociaż niekoniecznie bez ustanku je deklarują. Na naszych dyskusjach politycznych ciąży "odmowa ideowości": kto ma inne zdanie, jest zły albo głupi albo jest agentem jakichś wrażych sił. Rozmawiał Andrzej Brzeziecki
A

Andrzej Brzeziecki: Jak to się właściwie stało, że Konstytucja 3 maja wpisała się w tradycję polskości romantycznej? Przecież to było dzieło Oświecenia.

Jerzy Szacki: I do tego jak najbardziej masońskie! Stało się to nie od razu, lecz dopiero wtedy, gdy po zaborach potrzebny był symbol narodowego zjednoczenia i odrodzenia. Niczego lepszego pod ręką nie było. Owszem, był jeszcze Bar, który też fascynował romantyków, ale konfederacja barska była poniekąd dwuznaczna, bo, z jednej strony, mamy w niej przykład patriotycznej ofiarności i niezłomnej wiary, ale z drugiej przynależy ona ewidentnie do Polski szlacheckiej i magnackiej, która wskrzeszona być nie mogła. Tym bardziej że wartości wolnościowe, do których odwoływali się konfederaci barscy, odżyły potem w złowrogiej konfederacji targowickiej. Targowica pogrzebała Bar ideowo.

...

20632

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]