Reklama

Polska forma

27.04.2010
Czyta się kilka minut
Jerzy Szacki, socjolog i historyk idei: Uczuć patriotycznych doświadczają także "liberałowie", chociaż niekoniecznie bez ustanku je deklarują. Na naszych dyskusjach politycznych ciąży "odmowa ideowości": kto ma inne zdanie, jest zły albo głupi albo jest agentem jakichś wrażych sił. Rozmawiał Andrzej Brzeziecki
A

Andrzej Brzeziecki: Jak to się właściwie stało, że Konstytucja 3 maja wpisała się w tradycję polskości romantycznej? Przecież to było dzieło Oświecenia.

Jerzy Szacki: I do tego jak najbardziej masońskie! Stało się to nie od razu, lecz dopiero wtedy, gdy po zaborach potrzebny był symbol narodowego zjednoczenia i odrodzenia. Niczego lepszego pod ręką nie było. Owszem, był jeszcze Bar, który też fascynował romantyków, ale konfederacja barska była poniekąd dwuznaczna, bo, z jednej strony, mamy w niej przykład patriotycznej ofiarności i niezłomnej wiary, ale z drugiej przynależy ona ewidentnie do Polski szlacheckiej i magnackiej, która wskrzeszona być nie mogła. Tym bardziej że wartości wolnościowe, do których odwoływali się konfederaci barscy, odżyły potem w złowrogiej konfederacji targowickiej. Targowica pogrzebała Bar ideowo.

...

20632

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]