Reklama

Ładowanie...

Polonista siedzi na wielu stołkach

21.07.2009
Czyta się kilka minut
Prof. Ryszard Nycz: Pieniądze na humanistykę winny być zagwarantowane uchwałą sejmową lub osobnym funduszem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To musi być część misyjnej działalności naszego rządu. Rozmawiał Grzegorz Jankowicz
G

Grzegorz Jankowicz: Czy zgadza się Pan z tezą, że polonistyka znalazła się w stanie głębokiego kryzysu?

Ryszard Nycz: Wydaje mi się, że należy spojrzeć na problem z szerszej perspektywy, uwzględniając toczącą się właśnie dyskusję o humanistyce. Polonistyka jest jedynie wyrazistym przykładem. Nasilają się dziś głosy, że wydziały humanistyczne produkują rzesze absolwentów, których rynek pracy nie potrzebuje. Z drugiej strony mamy rzekomo zastęp uśmiechniętych przedsiębiorców, którzy z otwartymi ramionami czekają na absolwentów kierunków "bio-techno-info". Trzeba nakłuć balon tej wirtualnej rzeczywistości i sprawdzić, jak to naprawdę jest i jakie są realne możliwości pracy dla "ściślaków", a jakie dla humanistów. Czy zapotrzebowanie na pracowników w sektorach kulturalnych, edukacyjnych, "usługowych" jest naprawdę tak niskie, jak się nas...

12053

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]