Reklama

Polityka jako estetyka

Polityka jako estetyka

13.05.2019
Czyta się kilka minut
Nawet lubi. Niektóre. W Pułtusku lubi, na Żoliborzu już raczej nie, ale Polska jest Pułtuskiem, nie Żoliborzem.
N

Nie wiadomo, co młody Prezes miał z muzyki, czy tak jak z polskiego pałę, ale chyba od tego czasu gust mu się mocno wyrobił, teraz gustuje w sztuce dającej władzę.

Przeczytał Schillera „Listy o estetycznym wychowaniu człowieka”, przebrnął przez Rancière’a, klatka po klatce obejrzał Godardowskie „Historie kina”, i już wie, że tylko patriotyczna postawa, patriotyczne wychowanie, patriotyczna muzyka. Wzniosły spektakl na miarę biesiadną, sztuka symboliczna pikniku. Niech się wstydzi ten, kto widzi. Kto jak kto, ale depozytariusz woli suwerena wstydzić za suwerena się nie zamierza, brzydzi się klasizmem. Jacek Kurski przetarł szlak, lud może ciemny, ale głuchy nie jest, i wie, co lubi.

Prezes muzykalny, ludowi przyklaśnie, śmiało sięga po głosy w Polsce-Pułtusku, podniesioną ręką udanie ­remiksował ­Cyrankiewicza w tonacjach kościelnych, a następnie zaprosił na koncert...

2483

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

jak zawsze :)

Mój faworyt: "Czerwone i bure". Jakos tak brzmi ten tytuł na czasie. Ciekawe, jak leci music:))) Nie znam, wiec się wstydzę...

Po co? Flekowanie prezesa. Nie prezes rządzi gustem. Moim, autora tekstu i innych. Nie rządzi nim także tvp. Jeżeli już ktoś, to algorytmy pokazujące zainteresowanie, oglądalność i notowania. Nie boję się diskopola i innych. Jestem tolerancyjny, staram się zrozumieć. Oczywiście, jak mam trochę czasu.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]