Pogarsza się sytuacja chrześcijan w Iraku

Po zajęciu prawie 2-milionowego Mosulu przez dżihadystów z Islamskiego Państwa w Iraku i Syrii (ISIS) z Iraku docierają sygnały o represjach, jakie spotkały mieszkających tam do niedawna chrześcijan.

28.07.2014

Czyta się kilka minut

Władze nowo proklamowanego na tych terenach Państwa Islamskiego – pod groźbą egzekucji – wezwały tysiące z nich do nawrócenia się na islam, zapłacenia wysokiego podatku lub opuszczenia miasta. Większość z 35 tys. mosulskich chrześcijan zdecydowała się na ucieczkę. Nuncjusz apostolski w Iraku poinformował, że Kościół poprosił tę nieliczną garstkę wyznawców Chrystusa, która jeszcze pozostała na miejscu, o jak najszybsze opuszczenie miasta. „Są to głównie ludzie starsi. Na domach wielu z nich pojawiły się już napisy »własność Państwa Islamskiego«” – stwierdził abp Giorgio Lingua.
Papież Franciszek zadzwonił do katolickiego patriarchy Antiochii obrządku syryjskiego, aby zapewnić go, że „uważnie i z troską” śledzi dramat chrześcijan z Mosulu. Represje potępiły m.in. władze Iraku i Stanów Zjednoczonych. Sekretarz generalny ONZ ocenił, że prześladowania w Iraku mogą być uważane za zbrodnię przeciw ludzkości, za którą sprawcy w przyszłości odpowiedzą.
Tymczasem pomoc chrześcijanom zaproponował przywódca irackich Kurdów. Masud Barzani uznał, że chrześcijańscy uchodźcy z Mosulu nie powinni emigrować za granicę, gdyż Autonomiczny Region Kurdystanu jest gotów ich przyjąć i chronić przed „terrorystami”, jak nazwał islamskich dżihadystów. „Umrzemy wszyscy razem albo będziemy nadal wszyscy razem żyć z godnością” – powiedział. Również władze świętych dla szyitów miast Kerbala i Nadżaf, które przyjęły już wielu uchodźców szyickich (oni też są represjonowani przez dżihadystów), oświadczyły, że bramy ich miast są otwarte także dla chrześcijan.
Już po wypędzeniu chrześcijan dżihadyści z Państwa Islamskiego wysadzili w powietrze symbol tego miasta, meczet Nabi Junis. Znajdował się w nim domniemany grób proroka Jonasza, dlatego był on celem pielgrzymek muzułmanów i chrześcijan.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty.Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 31/2014