Pogarsza się sytuacja chrześcijan w Iraku

Po zajęciu prawie 2-milionowego Mosulu przez dżihadystów z Islamskiego Państwa w Iraku i Syrii (ISIS) z Iraku docierają sygnały o represjach, jakie spotkały mieszkających tam do niedawna chrześcijan.

28.07.2014

Czyta się kilka minut

Władze nowo proklamowanego na tych terenach Państwa Islamskiego – pod groźbą egzekucji – wezwały tysiące z nich do nawrócenia się na islam, zapłacenia wysokiego podatku lub opuszczenia miasta. Większość z 35 tys. mosulskich chrześcijan zdecydowała się na ucieczkę. Nuncjusz apostolski w Iraku poinformował, że Kościół poprosił tę nieliczną garstkę wyznawców Chrystusa, która jeszcze pozostała na miejscu, o jak najszybsze opuszczenie miasta. „Są to głównie ludzie starsi. Na domach wielu z nich pojawiły się już napisy »własność Państwa Islamskiego«” – stwierdził abp Giorgio Lingua.

Papież Franciszek zadzwonił do katolickiego patriarchy Antiochii obrządku syryjskiego, aby zapewnić go, że „uważnie i z troską” śledzi dramat chrześcijan z Mosulu. Represje potępiły m.in. władze Iraku i Stanów Zjednoczonych. Sekretarz generalny ONZ ocenił, że prześladowania w Iraku mogą być uważane za zbrodnię przeciw ludzkości, za którą sprawcy w przyszłości odpowiedzą.

Tymczasem pomoc chrześcijanom zaproponował przywódca irackich Kurdów. Masud Barzani uznał, że chrześcijańscy uchodźcy z Mosulu nie powinni emigrować za granicę, gdyż Autonomiczny Region Kurdystanu jest gotów ich przyjąć i chronić przed „terrorystami”, jak nazwał islamskich dżihadystów. „Umrzemy wszyscy razem albo będziemy nadal wszyscy razem żyć z godnością” – powiedział. Również władze świętych dla szyitów miast Kerbala i Nadżaf, które przyjęły już wielu uchodźców szyickich (oni też są represjonowani przez dżihadystów), oświadczyły, że bramy ich miast są otwarte także dla chrześcijan.

Już po wypędzeniu chrześcijan dżihadyści z Państwa Islamskiego wysadzili w powietrze symbol tego miasta, meczet Nabi Junis. Znajdował się w nim domniemany grób proroka Jonasza, dlatego był on celem pielgrzymek muzułmanów i chrześcijan.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 31/2014