Reklama

Podróżnik

Podróżnik

25.09.2007
Czyta się kilka minut
Jedna ztych książek pojawiła się niedawno, dwie pozostałe leżą wksięgarniach od trzech miesięcy. Wszystkie ukazały się już po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego ipozwalają wrócić do pisarstwa autora "Cesarza" nie poprzez sporządzone naprędce antologie fragmentów jego dzieł, ale poprzez jego książki wpełni własne.
Z

Zacząć trzeba od "Buszu po polsku", książkowego debiutu Kapuścińskiego i zarazem jedynego zbioru reportaży, który poświęcił Polsce. Wydany w roku 1962 (potem uzupełniony o autobiograficzne "Ćwiczenia pamięci"), opisywał popaździernikową rzeczywistość z perspektywy prowincji, bocznych dróg na Mazurach czy Dolnym Śląsku, wiejskich zabaw i tragedii. Mariana Jesiona wzięła potrzeba i będzie robił żeniaczkę, a że izba ciasna, więc wyrzucił z domu babcię. Dwie stare Niemki uciekły z domu opieki, młodzi ludzie odsługują wojsko, waleciarze z warszawskiego akademika nie chcą wracać w rodzinne strony, a młody nauczyciel historii, który po studiach wylądował w Augustowie, przeżywa tam swoje pedagogiczne Waterloo. To świat miasteczek, które "mają senne twarze, całe w liszajach zacieków i bruzdach spękanych murów, a kiedy ktoś przechodzi rynkiem, odnosi wrażenie, że wszystko przygląda mu...

5427

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]