Reklama

Podróż do Katalonii

Podróż do Katalonii

28.09.2015
Czyta się kilka minut
Podobno mieszkańcy stolicy Katalonii są już zmęczeni inwazją turystów i nowa lewicowa pani burmistrz próbuje ją ograniczyć. Można jednak odbyć podróż imaginacyjną do tego niezwykłego miasta.

„Entuzjastą Barcelony – pisze autor – zostałem w 1966 roku. Nie znałem wtedy języka hiszpańskiego, nie mówiąc o katalońskim, ale fanatycznie wielbiłem George’a Orwella i chciałem zobaczyć miasto, któremu złożył hołd”. Robert Hughes (1938–2012), Australijczyk, krytyk sztuki i pisarz, mieszkał już wtedy w Londynie, później przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie pisał dla tygodnika „Time”. Jego sądy były ostre, a wypowiadał się nie tylko w prasie; w 1980 r. przygotował dla telewizji BBC serial dokumentalny o rozwoju sztuki nowoczesnej.
Książkę o Barcelonie wydał w 1992 r. Była owocem ponad 20 lat zwiedzania, lektur, przyjaźni z mieszkańcami miasta. Miała najpierw traktować jedynie o architekturze Barcelony przełomu XIX i XX w. – zjawisku, które kojarzy się nam z Gaudim, ale jest znacznie bogatsze. „Taka książka byłaby jednak jak badanie korony drzewa bez przyjrzenia się jego pniowi...

2676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]