Reklama

Podanie ręki

Podanie ręki

11.08.2008
Czyta się kilka minut
Różewicz zdaje się mówić: "Jeżeli musiałbym wybierać między tekstem a szczęśliwym życiem, choćby bez poezji, wybrałbym życie".
P

Przed zapowiadanym na jesień tomem "Kup kota w worku" Tadeusz Różewicz niespodziewanie publikuje "Dwie strony medalu" - również książkę nową, choć składającą się z wierszy i opowiadań powstałych i drukowanych na przestrzeni ostatniego półwiecza.

Po raz kolejny poeta uzmysławia nam, że sztuka żyje w bezczasie, nie ma starych i nowych tekstów, ten sam utwór w świetle innych zmienia się, a raczej mnoży; będąc sobą, staje się czymś więcej. Wreszcie, że nie ma wierszy na temat, bo każdy wiersz chce mówić o wszystkim. Decydując się na zbiór "tematyczny", rozprawia się z myśleniem o tekście jako pojemniku na treść. Kieszonkowa "antologia wierszy o sporcie, wydana z okazji zbliżających się igrzysk" - jak poinformował mnie pracownik PIW-u - okazuje się przewrotnym manifestem artystycznym oraz traktatem antropologicznym; opowieścią o ciele i cielesności, odzyskiwaniu...

8079

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]