Reklama

Pod światło

03.05.2007
Czyta się kilka minut
O chwili śmierci można powiedzieć, że istnieje poza czasem, ale też poza językiem. Dla poety, zmagającego się z kwestią obecności rzeczy w słowie, jest ona istotą tego, co próbuje uchwycić. Jest śladem po istnieniu i znajduje odbicie w poezji.
"

"To mógłby być wiersz o słońcu..." - czytamy w "Prolegomenach do pewnego wiersza", utworze zamykającym "Linię życia". Dopowiedzmy: cała nowa książka poetycka Jacka Gutorowa to mógłby być tom o świetle, jasności, blasku... A jednak nie o jasność chodzi. Ani też nie o ciemność, choć "Światło musi swoje odczekać/w szafie z płaszczami i parasolkami" ("Lekcja rysunku"), "światło ociera się o swój negatyw" ("Wiersz o kamieniu"). Sugestywnych obrazów światła i ciemności jest w tomie wiele, ale nie powinny łudzić spojrzenia czytelnika. Przed kilku laty poeta pisał: "Miejscem wiersza jest/wiersz, a nie kontekst czy sumienie" ("Wiersz od Wallace’a Stevensa" z tomu "X").

Podobnie zdaje się powiadać w najnowszym tomie: "wiersz o Słońcu zastąpiłby wszystko". Zamiast w górę, wiersz kieruje nasz wzrok na kartkę papieru, gdzie nie odnajdziemy słońca, a jedynie jego...

7701

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]