Reklama

Początek długiej drogi

Początek długiej drogi

17.07.2005
Czyta się kilka minut
Wciągu najbliższych pięciu lat pomoc dla Afryki wzrośnie dwukrotnie: z 25 do 50 mld dolarów rocznie. To jedno z ustaleń szczytu G-8, najbogatszych państw świata i Rosji, jakie odbyło się w Gleneagles - szczytu przerwanego na pół dnia zamachami w Londynie.
T

To kompromis: Tony Blair chciał wynegocjować aż 50 mld dolarów, George W. Bush przekonywał, że ważniejsze jest wsparcie transformacji miejscowych gospodarek i obiecywał tylko kilka miliardów. Ostatecznie nie zdecydowano się umorzyć 40 mld długów zaciągniętych przez 18 krajów rozwijających się (14 jest z Afryki).

Szczyt w Gleneagles nie rozwiązał problemu biedy w Afryce. Nie doprowadziło przecież do niej zadłużenie czy nieurodzaje, a raczej wyniszczające konflikty i reżimy autorytarne, wspierane przez dawnych zimnowojennych antagonistów. Dziś też nie jesteśmy bez winy: wartość dotychczasowej rocznej pomocy dla Afryki równa się stratom ponoszonym przez nią z powodu wspierania rolnictwa przez kraje rozwinięte.

To więc jedynie dobry początek długiej drogi, także do zmiany myślenia o Afryce (więcej piszemy o tym na str. 1, 10 i 11). To nie są...

1132

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]