Reklama

Pocałunek

Pocałunek

10.07.2005
Czyta się kilka minut
To był jeden z najważniejszych gestów Jana Pawła II: całowanie ziemi, do której przybywał - na znak szacunku. I na znak miłości.
K

Karol Wojtyła chyba po raz pierwszy pocałował w ten sposób ziemię w 1948 r., gdy obejmował pierwszą placówkę duszpasterską. “Pamiętam - napisze w książce ,,Dar i Tajemnica" - że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię. Nauczyłem się tego gestu chyba od świętego Jana Marii Vianneya".

Jan Paweł sporo zawdzięczał księdzu Vianneyowi, XIX-wiecznemu proboszczowi z Ars. Także: wizję duszpasterstwa. Więcej: traktował cały świat - i cały Kościół - jak św. Jan Vianney swoją parafię.

,,Świat jest jego parafią - pisał o Papieżu Wojtyle André Frossard. - Lud Boży i każda cząstka tego ludu jest świątynią Chrystusową. I każda istota ludzka jest także świątynią. Dlatego nazywa on swoje wędrówki pielgrzymkami - dlatego całuje ziemię krajów, do których przybywa. Gdyby na całym świecie pozostał już tylko...

6602

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]