Po śmierci Pawła Adamowicza

Nie spekulujmy teraz, co z nami będzie dalej. Pomyślmy o życiu: jak łatwo je odebrać. I o swoim życiu: co z nim robimy.

Reklama

Po śmierci Pawła Adamowicza

Po śmierci Pawła Adamowicza

14.01.2019
Czyta się kilka minut
Nie spekulujmy teraz, co z nami będzie dalej. Pomyślmy o życiu: jak łatwo je odebrać. I o swoim życiu: co z nim robimy.
Paweł Adamowicz podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Targ Węglowy w Gdańsku, 13 stycznia 2019 r. / FOT. WOJCIECH STRÓŻYK / REPORTER
Paweł Adamowicz podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Targ Węglowy w Gdańsku, 13 stycznia 2019 r. / FOT. WOJCIECH STRÓŻYK / REPORTER
W

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Gdańsku zmarł, nie odzyskawszy przytomności, prezydent tego miasta Paweł Adamowicz. Zarówno fakt jego śmierci, jak i niewiedza na temat stanu psychicznego zabójcy, to bardzo dobre powody, żeby zachować milczenie, nie szukać winnych pochopnie i nie wyrokować zbyt łatwo. Tutaj naprawdę prosi się nie o minutę czy godzinę, ale o wiele dni milczenia.

Tyle że milczenie jest niemedialne, nie nadaje się na czołówki – i pewnie dlatego nie powinniśmy się dziwić, że także tym razem nie zostało zachowane. Media i portale społecznościowe w większości wyglądają tak, jakby tylko czekały na podobną okazję – i atak Stefana W. służy im do potwierdzenia głoszonych od dawna tez, podobnie jak wcześniej służyły im do tego (by przywołać tylko przypadki, w których stawką też było czyjeś życie) zabójstwo Marka Rosiaka w biurze poselskim PiS w 2010 r., samobójcza śmierć Piotra Szczęsnego albo katastrofa smoleńska. W walce politycznej, w sianiu nienawiści pogrążamy się coraz głębiej i doprawdy nieważne jest teraz również kalkulowanie, kto zaczął albo kto dolał więcej oliwy do ognia.


KS. ADAM BONIECKI: Śmierć prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicz, zapisze się w historii Polski. Straszliwe są te krwawe zapisy naszej historii. Może ten dzisiejszy zapis rozpocznie marsz nas wszystkich przeciw nienawiści. Jeśli nie rozpocznie, to zgrozą napawa myśl, jaki będzie finał.


To oczywiście zdania do własnego, medialnego ogródka – o wyborze, którego dokonujemy, stając w obliczu takiej tragedii (czy pokazujemy np. rosnącą przez całe poniedziałkowe przedpołudnie kolejkę do stacji krwiodawstwa w Gdańsku albo spontanicznie zorganizowaną modlitwę za zdrowie rannego, czy rzucamy się do jeszcze szerszego rozpowszechniania pojawiających się równolegle nienawistnych komentarzy). O odpowiedzialności za własne słowa: za to, że one też mogą karmić czyjąś nienawiść. „Są profesje i są sytuacje, kiedy rzeczywistość dostarcza takiej porcji adrenaliny, iż blokuje refleksyjność” – mówił kiedyś na tych łamach prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta. Czyli – blokuje pokój społeczny.

Już tyle razy zmarnowaliśmy szansę na opamiętanie, że i dziś pewnie nie można się łudzić. Nie warto więc też spekulować, co z nami będzie dalej, albo oceniać terapeutyczną przydatność zapowiadanych już przez polityków marszów czy wieczorów ze świecami, nie mówiąc już o prawdopodobieństwie tego, czy rząd i opozycja staną w ich trakcie ramię w ramię (choć jedno pewnie wypada przy tej okazji powiedzieć – że politycy są ostatnimi, którzy powinni takie imprezy organizować; jeśli już, to inicjatywa mogłaby wyjść ze świata organizacji pozarządowych). Ja w każdym razie – jeśli miałbym przestać się zasłaniać bezpieczną liczbą mnogą – w tym momencie nie chcę tego robić.

Nie mam pewności, co o dzisiejszej Polsce mówi tragedia na gdańskim Targu Węglowym, choć na pewno chciałbym, żeby więcej o niej mówiło dziejące się przez cały dzień na tym placu i w tysiącach innych miejsc w całym kraju dobro spod znaku czerwonego serduszka. Myślę o bilansie życia i tragicznej śmierci Pawła Adamowicza, a także, co tu kryć, o życiu zamachowca. Równocześnie konfrontuję się – również jako osoba publiczna, starająca się przecież wpływać na rzeczywistość – z pytaniem o własne życie. Czy to, co robię, ma sens i czemu służy. Jakich wyborów dokonuję, co dotyczy też kwestii sposobu zaangażowania w sprawy publiczne. Ile we mnie frustracji i złości, jak sobie radzę z własną agresją. Ile tego oddaję światu, a ile swoim najbliższym. Czy to ma sens.

„Milczenie dobrze zrobi nam wszystkim” – napisaliśmy w oświadczeniu tuż po ataku na Pawła Adamowicza, i słowa te podtrzymujemy w chwili jego śmierci. W milczeniu naprawdę można usłyszeć niejedno.

Powyższy artykuł jest zmienioną wersją tekstu, który ukazał się na stronie "Tygodnika Powszechnego" 14 stycznia w południe.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W redakcji od...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

i te okładki... http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24360808,bron-palna-na-okladkach-prawicowych-tygodnikow-po-zamachu-na.html

[']['][']['][']

jednka usunę.. szkoda rozpowszechniac takie coś

Szanowna Redakcjo, skoro w tych dniach nie pozwalacie odpowiedzieć prawicowym trollom w języku, który należycie koresponduje z poziomem ich pisaniny, to usuwajcie również ich jątrzące wpisy. Zgłaszam do usunięcia.

oszołoma, bardzo przypomina morderstwo dokonane przez innego oszołoma na prezydencie Narutowiczu. Inne jest tylko narzędzie zbrodni. Obydwaj prezydenci przed zbrodnią byli poddani wielkiej fali, jak to się mówi dzisiaj hejtu.I to Plainduncanie nie lewica w tym celowała, tylko prawica i skrajna prawica. Często, piszę to z wielkim bólem, dokonywali tego ludzie powołujący się na wartości chrześcijańskie. Jakże ważne jest biblijny tekst - " Nie każdy kto woła Panie, Panie, wejdzie do Królestwa Niebieskiego.........". Okropny mord dokonany Prezydencie Adamowiczu, to niestety mord polityczny. Wieczne odpoczywanie racz ci dać Panie a światłość wiekuista niechaj ci świeci". Nie jestem gdańszczaninem, ale to przecież mieszkańcy Gdańska go wybierali od tylu lat. Czyli był dobrym prezydentem. Szkoda, wielka szkoda.

Przecież zabójca był dotknięty schizofrenią paranoidalną. On się nie przyznaje do zbrodni i chyba rzeczywiście nie wie co się stało. Proszę nie dorabiać do tej zbrodni żadnej polityki. Co innego miało miejsce w przypadku łódzkim kiedy pan Cyba zamordował w pełni władz umysłowych działacza PiSu a potem stwierdził, że chciał zamordować Kaczyńskiego. Nie zawsze zabójstwo polityka ma charakter polityczny. Sprawca był groźnym kryminalistą, który cztery razy napadał z bronią na bank. Co to ma wspólnego z polskimi podziałami politycznymi ? Poczytaj zresztą komentarze wyżej i wyciągnij wnioski.

nie wiem, czy łączy was schizofrenia czy pospolita głupota, ale bez wątpienia w jednym i drugim przypadku jest to wysoka podatność na propagandę nienawiści

Szanowna Redakcjo, skoro w tych dniach nie pozwalacie odpowiedzieć prawicowym trollom w języku, który należycie koresponduje z poziomem ich pisaniny, to usuwajcie również ich jątrzące wpisy. Zgłaszam do usunięcia.

działał sam, spontanicznie. Prawda, czy nieprawda?

Czy morderca dzialal sam? Powinno zostac to uczciwie zbadane przez niezaleznych od Ziobro i PiSu prokuratorow, takie sledztwo jest konieczne. Nie dzialal spontanicznie a dokladnie zbrodnie zaplanowal o czy swiadcza oczywiste fakty: falszywa legitymacja prasowa, czas ataku i z okrutna precyzja jego dokonanie. Usprawiedliwianie tej zbrodni choroba mordercy jest bledem, a gdyby nawet jego stan umyslowy odbiegal od norm to czy ta cala powodz atakow przez system propagandowy i prokurature PiSu nie mogla byc przyczyna motywujaca tego czlowieka do tej zbrodni? Powinnismy zachowac rozwage ale przestanmy chowac glowe w piasek i nawolywac do samorozrachunkow sumienia tych ktorzy tutaj nic nie zawinili. Saczenie klamstw i bezpodstawne ataki na ludzi ktorzy sie z obecna wladza nie zgadzaja staly sie tej wladzy standardowym sposobem walki politycznej. To trafia do ludzi i moze do tych slabszych duchowo ze zdwojaona sila... Powinnismy zadac niezaleznego sledztwa i pozwolic ludziom godnym zaufania odpowiedziec na to jak do tej strasznej zbrodni doszlo!

Nie ma prokuratury, prokuratorów niezależnych od Ziobry i PiS-u. coraz mniej jest także takich sędziów.

Prose zrobcie mu pomnik “swiatelko do nieeba “ to tak niewiele kosztuje

Mam nadzieję, że w obronie wartości ważnych i dobrych dobrzy ludzie nie zaczną teraz używać tego samego języka, który być może ponakręcał paru ludzi do niewłaściwych działań. Bo wówczas (tak myślę) byłoby to największe zwycięstwo języka nienawiści.

jak bańka mydlana pryska kolejny mit pisowskiej propagandy - a ta nie ustaje w działaniu +++ https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wiadomosci-tvp-krytykowane-za-materialy-o-smierci-pawla-adamowicza/p3krwec

Zastanawiam się, może Państwo mi pomożecie, jak wpłynąć na takie arcywielebne osoby jak Jędraszkiewicz, żeby przynajmniej teraz nie wygadywał głupot. Jest jakaś metoda? Jakiś apel, petycja, list?

a to moim zdaniem kompletny niewypał

ale wstrzymać się od nienawiści

nienawiść siejących i z niej profity czerpiących - to przede wszystkim

Zwyciezanie zla dobrem nie polega na milczeniu. Przeciwnie- trzeba naglasniac takie sprawy.

prof. Skarzynska w jednym z artykulow tlumaczyla - " że z punktu widzenia psychologii, nawet w przypadku jednostki z zaburzeniami psychicznymi, wybór ofiary zawsze jest jakoś społecznie umotywowany. - Zawsze jest to związane z tym, co jest "na tapecie", z tym o czym się dużo mówi - dodała". Poniewaz przekaz mediow rzadowych to na okraglo , ze PO to zlo, PO – zlodzieje i totalna opozycja , prezydentowi Adamowiczowi (i nie tylko jemu) wysylano nekrologi , zatem reakcja tego czlowieka poszla w tym kierunku. Choc trzeba przyznac, ze jak na osobe chora psychicznie to dzialal zadziwiajaco planowo i metodycznie. Minal rok od tragicznego samospalenia sie Piotra Szczesnego a wojna polsko-polska zbiera znowu smiertelne zniwo.

Nie ulegajmy propagandzie Ziobry i Jędraszkiewicza (ukłony dla Krakowian), nie zakładajmy niepoczytalności sprawcy. To jest narracja prezesa i spółki. On już dał sygnał co zacznie się po weekendzie swoim rozmyślnym spóźnieniem na "minutę ciszy" w intencji Pawła Adamowicza, w "sejmie". Był to mord polityczny i takiej narracji należy używać. Proponuję.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]