Reklama

Milczenie dobrze zrobi nam wszystkim

Milczenie dobrze zrobi nam wszystkim

14.01.2019
Czyta się kilka minut
Plac Węglowy w Gdańsku, gdzie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nożownik zaatakował prezydenta miasta Pawła Adamowicza / fot. KAROLINA MISZTAL / REPORTER
Plac Węglowy w Gdańsku, gdzie podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nożownik zaatakował prezydenta miasta Pawła Adamowicza. 13 stycznia 2019 r. / fot. KAROLINA MISZTAL / REPORTER
J

Jesteśmy myślami z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, z jego bliskimi i z lekarzami, którzy przez pięć godzin operowali go po tym, jak został zaatakowany przez nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Nie szukamy winnych, milczenie dobrze zrobi nam wszystkim.

Już tyle razy zmarnowaliśmy szansę na opamiętanie. Więc i dzisiaj nie warto spekulować, co z nami będzie dalej.

Pomódlcie się za jego zdrowie, kto potrafi. Pomyślmy o życiu, jak łatwo je odebrać.


PO ZAMACHU NA PAWŁA ADAMOWICZA: Nie spekulujmy teraz, co z nami będzie dalej. Pomyślmy o życiu: jak łatwo je odebrać. I o swoim życiu: co z nim robimy.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie pomijajmy też w naszej modlitwie sprawcy tego okrutnego czynu.

Piękny apel. Tak trudno go wykonać.

Ty chyba nawet nie zdajesz sobie sprawy, że jesteś tego najlepszym dowodem

Nie wykluczam, że czyjaś wiara, czyjeś rozumienie jest takie, że czuje taką przesłankę/powołanie by i za sprawcę się modlić. Niemniej publiczny apel i rozpływanie się nad "pięknem" takiego apelu jest już przesadą. Mamy prawo prosić Boga o wybaczenie dla tych którzy nas prześladują, lecz dopominać się wybaczenia prześladowcy stojąc samemu poza kręgiem pokrzywdzenia to już pułapka, coś szemranego, coś czego należy się wystrzegać. Czy słusznie? Jak pan myśli? Moja natura jest złożona, jest w niej sporo "ciemnej mocy", moja pierwsza myśl na ten apel była taka: "winowajce odesłać w trybie ekspresowym Stwórcy, ewentualnie modlitwę jak znaczek pocztowy dorzucić do przesyłki", choć też stoję niejako z boku tej krzywdy.

Melhiora, nie jest odpowiedzią na wpis Beaty Hinc

Do apelu milczenia jednak się nie przyłączę, zawsze uczono mnie, że są sytuacje (oby ta główna o której myślę tu nie zaistniała) w których o ludziach, albo mówi się dobrze, albo milczy. Nie mam zamiaru milczeć nad postacią pana Adamowicza, a modlitwa tym bardziej dla mnie milczeniem nie jest (ot taka natura, co poradzę?).

jak najbardziej uzasadniona, albowiem należy liczyć się z ewentualnością, że Melhior "nie wie co czyni"

Trollu, nawet rusycyzmu w moim nicku nie zauważasz, nie widzisz go. Ale was wzmogło po tym apelu. Nowy dopływ kasy do Leningradzkiej Szkoły? Ale was się zebrało, nagle.

Oto moja modlitwa za niego. Bardzo mnie zasmuciła ta wiadomość. Przez krótki czas byłem w Gdańsku Głównym, byłem z swoją przyjaciółką na kawie w kawiarni i na lodach na Długiej ===> https://www.youtube.com/watch?v=KqP5aW4N8bU

Modlitwa to relacja osobista, a nie link do piosenki z słowami modlitwy. Drogi panie, tak łatwo się pan nie wykpi, samemu zwrócić się, samemu włożyć wysiłek, samemu wypowiedzieć słowa, a tak to się nie liczy ;p ps. No chyba, że pan to o. Łukasz i sam pan ten utwór popełnił, wtedy przepraszam, wtedy się liczy.

Śpiew to podwójna modlitwa!!! Modlitwa ma sprawiać przyjemność, chodź nie zawsze sytuacja w jakiej stawia nas los sprawia przyjemność! Pomodliłem się za niego mój drogi (moja dalsza modlitwa jest zakryta bo jest do Boga a nie do was). Włożyłem w to mało wysiłku na forum. Jak to mówi ewangelia: "dla pozoru długo się modlą". Ja modle się krótko (czasami dłużej w zależności od sytuacji). W swojej nauce mówił: "Strzeżcie się uczonych w Piśmie, gdy lubią obnoszenie się w uroczystych szatach, i pozdrowienia w publicznych miejscach, 39 i pierwsze ławy w synagogach, i pierwsze miejsca na ucztach; 40 gdy objadają domy wdów, gdy dla pozoru długo się modlą. Tacy otrzymają surowszy wyrok". 41

Walka o życie pana Pawła trwa. Myślę, że każda pozytywna myśl/modlitwa/czyn by ta walka skończyła się pomyślnie jest wskazana.

docelowo to prawda nas wyzwoli a nie milczenie ...
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]