Reklama

Po co do Gazy

Po co do Gazy

19.07.2011
Czyta się kilka minut
Kiedy przeczytałem w "Tygodniku", że Roman Kurkiewicz płynie do Strefy Gazy, bo w Warszawie było getto, a pod jego murem stała karuzela, trochę się zaniepokoiłem.
Z

Zdarza się nadal, że - najczęściej młodzi - Europejczycy, gdy uświadomią sobie grozę Zagłady, dochodzą do wniosku, że Europa ma odtąd obowiązek obrony Izraela, i sami chcą się z tego obowiązku wywiązać. Odruchy takie, choć szlachetne, nie budzą jednak mojego entuzjazmu: państwo żydowskie, acz powstałe także na skutek Zagłady, nie musi w 70 lat później do niej się odwoływać, by uzasadniać swe prawo do istnienia. Miliony Izraelczyków, urodzonych w jego granicach, są zupełnie wystarczającą po temu podstawą. Co więcej, argument z Zagłady nieuchronnie musi być krzywdzący dla wrogów żydowskiego państwa, bo jeśli Izraelczyków zdefiniuje się jako spadkobierców ofiar, to ich wrogowie stają się spadkobiercami oprawców.

Słowem, powoływanie się na Zagładę we współczesnych sporach wydaje mi się - poza przypadkami ludobójstwa, jak w Rwandzie - słabo uzasadnione, i ...

15146

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]