Reklama

Ładowanie...

Pius, Paweł, Jan Paweł

07.10.2008
Czyta się kilka minut
Choć wspólnej beatyfikacji nie będzie, warto zobaczyć tych trzech papieży razem. Zobaczyć, jak każdy przygotowywał drogę następnemu i odkryć tajemniczą logikę dziejów Kościoła - tej bosko-ludzkiej instytucji.
I

Informacja o wspólnej beatyfikacji trzech papieży (Piusa XII, Pawła VI i Jana Pawła II) nie ma solidnych podstaw. Czasem jednak coś pożytecznego może wyniknąć nawet z "kaczki dziennikarskiej" - w tym przypadku korzyścią jest refleksja nad tym, co mają wspólnego i co różni trzech wielkich papieży naszego czasu.

W tych dniach przypada 50. rocznica śmierci Piusa XII, z którego osobą wiąże się najwięcej kontrowersji. Ostatni papież-Rzymianin, ostatni papież przed Soborem Watykańskim II, powszechnie kojarzony z milczeniem w czasie II Wojny Światowej, zwłaszcza milczeniem wobec eksterminacji Żydów... Wiedział, że tak będzie. Mówił o tym, mówili mu o tym ludzie z najbliższego otoczenia i ludzie z daleka. Uroczystego potępienia nazizmu domagali się nie tylko Polacy i Amerykanie. Przebywający na emigracji biskup Radoński ostrzegał nawet, że milczenie papieża może w ...

4279

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]