Reklama

Piętnastu Benedyktów

Piętnastu Benedyktów

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Poprzednik Benedykta XVI skończył w Kościele z atmosferą podejrzeń i szykan wobec co śmielszych teologów, wzywając do przerwania ostrych sporów między zapamiętałymi tradycjonalistami a modernistami.
I

Imię, jakie wybrał sobie nowy papież, kojarzy się wpierw ze św. Benedyktem z Nursji, który swój autorytet zakonnego prawodawcy łączył z umiarem, spokojem i porządkiem, jakiego w VI w. tak bardzo potrzebowała wstrząsana wędrówkami ludów i najazdami Europa. Benedyktyńskie klasztory - oazy modlitwy, pracy i ładu - odegrały w chaosie wirów historii rolę ważną, stabilizującą w wymiarze religii, kultury, cywilizacji. Ten wielki Benedykt, patron Europy, przypomina ciągle Kościołowi, że każdy czas jest dobry, by siać, choć żniwo wydaje się całkiem odległe.

Zamyślić się jednak można i nad przesłaniem poprzedniego imiennika obecnego papieża. Benedykt XV był niestrudzonym orędownikiem pokoju i dobrym Samarytaninem Europy wykrwawiającej się na frontach I wojny światowej, której lata stanowiły pierwszą połowę jego pontyfikatu. Dziś pokój na ziemi nadal nie jest powszechny...

9440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]