Reklama

Pierwsze czyny

Pierwsze czyny

04.12.2007
Czyta się kilka minut
Jeśli ktoś nigdy nie tęsknił za człowiekiem, którego mógł dotknąć, zobaczyć iusłyszeć, jakże może czekać na Boga, którego nigdy nie oglądał? Adwent obnaża prawdę orelacji człowieka zChrystusem.
"

"Wiemy, że potrójne jest przyjście Pana. Trzecie jest pośrodku pomiędzy dwoma pozostałymi. Te są jawne, trzecie nimi nie jest. Za pierwszym swoim przyjściem Pan był widzialny na ziemi i przebywał wśród ludzi, bo jak sam o tym mówi: ujrzeli i znienawidzili. Gdy nastąpi ostatnie przyjście, wtedy »wszyscy ludzie ujrzą zbawienie Boże« i »będą patrzeć na tego, którego przebodli«. (...) To przyjście pośrodku między pierwszym i drugim jest drogą wiodącą od pierwszego do drugiego: w pierwszym swoim przyjściu Chrystus stał się naszym odkupicielem, w drugim ukaże się jako nasze życie, a pomiędzy tymi dwoma jest On naszym wytchnieniem i pocieszeniem" - pisał św. Bernard w kazaniu adwentowym.

***

Tekst biblijny najczęściej odczytywany w liturgii adwentowej to proroctwa Izajasza. Ale w moim odczuciu najbardziej adwentową księgą Pisma...

7440

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]