Reklama

Pianista

Pianista

13.03.2007
Czyta się kilka minut
To nie był zwykły koncert. Bo nie mógł być. Dla wszystkich. Tych, którzy Pogoreliča słyszeli ponad ćwierć wieku temu. Tych, dla których był i jest mitem. Dla niego samego.
Z

Zastanawiałem się, jak przygotować się na to spotkanie. Wysłuchać dostępnych nagrań? (By na nowo rozeznać sposób, styl, estetykę? Oswoić się z metodą, rodzajem brzmienia, uderzenia, kształtowania formy, budowania dramaturgii?) Przesłuchać i przenicować wpisane w program utwory? (Bezwzględne przed każdym koncertem). Przypomnieć sobie relacje z X Konkursu Chopinowskiego, którego - jak wiadomo - Pogorelič był wielką sensacją, a niedopuszczenie go do finału wywołało skandal. Nie zrobiłem nic. Wyciszyłem się.

Ale wchodząc do foyer warszawskiej filharmonii wiedziałem, że nie będzie łatwo. Ogromne napięcie. Oczekiwanie. Zawieszenie. Podniecenie. Przed wejściem na salę kilka wyrwanych z programu fraz Bohdana Pocieja ("drapieżna dynamika, porywająca energia zespolona z absolutną perfekcją techniki; żywiołowość współgrająca z dyscypliną formy. Objawił się jako artysta...

6377

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]