Reklama

Ładowanie...

Pianista

13.03.2007
Czyta się kilka minut
To nie był zwykły koncert. Bo nie mógł być. Dla wszystkich. Tych, którzy Pogoreliča słyszeli ponad ćwierć wieku temu. Tych, dla których był i jest mitem. Dla niego samego.
Z

Zastanawiałem się, jak przygotować się na to spotkanie. Wysłuchać dostępnych nagrań? (By na nowo rozeznać sposób, styl, estetykę? Oswoić się z metodą, rodzajem brzmienia, uderzenia, kształtowania formy, budowania dramaturgii?) Przesłuchać i przenicować wpisane w program utwory? (Bezwzględne przed każdym koncertem). Przypomnieć sobie relacje z X Konkursu Chopinowskiego, którego - jak wiadomo - Pogorelič był wielką sensacją, a niedopuszczenie go do finału wywołało skandal. Nie zrobiłem nic. Wyciszyłem się.

Ale wchodząc do foyer warszawskiej filharmonii wiedziałem, że nie będzie łatwo. Ogromne napięcie. Oczekiwanie. Zawieszenie. Podniecenie. Przed wejściem na salę kilka wyrwanych z programu fraz Bohdana Pocieja ("drapieżna dynamika, porywająca energia zespolona z absolutną perfekcją techniki; żywiołowość współgrająca z dyscypliną formy. Objawił się jako artysta...

6377

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]