Reklama

Pejzaż w czerni i bieli

Pejzaż w czerni i bieli

16.05.2004
Czyta się kilka minut
Widza, który staje przed obrazami Tomasza Tatarczyka, uderza wrażenie, że znalazł się oto w jakiejś szczególnej strefie bezczasu, ciszy i skupienia. Obcowanie ze sztuką lat ostatnich rzadko dostarcza takich doznań.
O

Obrazy Tatarczyka dzieją się “na zewnątrz", w przestrzeni pejzażu, co podkreśla charakterystyczna otwarta kompozycja. Płótna mają dużą skalę, czuje się prawie namacalnie ciężką materię ich szorstkich faktur, budowanych rytmicznymi pociągnięciami pędzla. Malarz syntetyzuje formy - swoje motywy stara się określić jak najprościej. Maluje: bitą drogę przez pole, czarne wzgórze, łódź na wodzie, bramę stodoły, ślady na śniegu, czarnego psa. Nie są to obrazy realistyczne, ale na pewno przedstawiające. Takie, z których przebija doświadczenie konkretnego pejzażu, miejsca, przedmiotu, widzianych w określonej porze i w określonym świetle. (Tatarczyk od połowy lat 80. mieszka w Męćmierzu - wsi nieopodal Kazimierza, położonej tuż nad Wisłą. Rzeka, pola, wiejskie drogi, okoliczne wzgórza i wąwozy, to jego codzienne otoczenie.)

Człowiek w obrazach Tatarczyka jest nieobecny...

7685

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]