Reklama

Ładowanie...

Pęd ku zielonej energii

09.07.2008
Czyta się kilka minut
Świat znacznie zwiększa inwestycje w energię odnawialną - mimo trwającego kryzysu finansowego.
T

Takie wnioski zawiera najnowszy raport opublikowany przez UNEP, czyli agencję ONZ do spraw ochrony środowiska. W zeszłym roku globalne wydatki na czyste technologie energetyczne sięgnęły 148 mld dolarów - o 60 proc. więcej niż w roku 2006. Sprzyjają tym inwestycjom wysokie ceny ropy, walka ze zmianami klimatu i nastawienie polityków. Najwięcej pochłonęły turbiny i generatory wiatrowe, najszybciej rozwijającą się zieloną dziedziną jest energetyka słoneczna. Zdaniem szefa UNEP, Achima Steinera, te zmiany oznaczają także nowe miejsca pracy i więcej stabilności energetycznej. Steiner twierdzi, że inwestycje będą coraz większe; pod koniec przyszłej dekady mogą być one nawet czterokrotnie wyższe niż dziś.

749

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]